Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Nowoczesne technologie sposobem na wysokie rachunki

Autor: PAP/KM
Dodano: 24-12-2018 09:39

Technologie IT pozwalają na zmniejszenie kosztów zużycia energii, a ich wdrożenie jest tańsze, niż przebudowa istniejącej infrastruktury – zauważają przedstawiciele firmy Matex Controls należącej do Grupy Dalkia.


- Optymalizacja istniejących w budynkach instalacji bez konieczności ich przebudowy pozwala ograniczyć wydatki związane z wdrożeniem programów poprawiających efektywność energetyczną obiektów. Na podstawie naszego doświadczenia wiemy, że jest to metoda opłacalna dla klientów, ale również producentów i dostawców - podkreślił prezes Matex Controls, spółki Grupy Dalkii Marcin Michalski.

- Skuteczne zarządzanie zarówno dużymi, jak i stosunkowo małymi obiektami zdecydowanie ułatwiają rozwiązania z zakresu technologii informatycznych. Dzięki nim zużycie energii może znacząco spaść. Do tego dochodzi również redukcja negatywnych skutków związanych z przegrzewaniem lub wychładzanie obiektów. Wdrożone rozwiązania IT pozwalają na utrzymanie pełnej równowagi pomiędzy optymalnym zapotrzebowaniem na energię a utrzymaniem komfortu cieplnego - wyliczał wiceprezes Matex Controls Radosław Stojek.

Michalski zaznaczył, że już samo odpowiednie zarządzanie energią może przynieść wymierne korzyści i optymalizację zużycia, szczególnie w kontekście podwyżek cen energii. Wskazał, że montowane w budynkach komercyjnych kamery i czujniki ruchu można wykorzystać do kontroli działania systemów ogrzewania i klimatyzacji poprzez zastosowanie odpowiednich algorytmów i rozwiązań IT. W konsekwencji ma to pozwalać na poprawę efektywności energetycznej obiektów.

- Dobrze to widać również na przykładzie sieci kin, gdzie do zarządzania efektywnością energetyczną wykorzystujemy innowacyjny system VEMS (Virtual Energy Management System). Poprzez algorytm analizujący informacje z systemu biletowego, VEMS dostosowuje ogrzewanie, wentylację i klimatyzację do liczby osób na sali kinowej. Dzięki temu operatorzy kina oszczędzają od 15 proc. do 25 proc. zużycia energii, rekordziści nawet powyżej 50 proc. - tłumaczył Michalski.

Za nadzór nad systemem Matex Controls odpowiadają kontrolerzy pełniący dyżury w siedzibie spółki w podwarszawskich Łomiankach. Wirtualna elektrownia zarządza zużyciem energii w ponad 60 obiektach komercyjnych w Polsce i na świecie, m.in. w USA, Rumuni, Czechach i na Słowacji. W połowie listopada 2018 r. firma zaprezentowała efekty wdrożenia swojego rozwiązania w Sosnowcu.

Zobacz więcej: Jak Sosnowiec z Dalkią oszczędzają energię i walczą ze smogiem

W pierwszym okresie rozliczeniowym po zakończeniu projektu "inteligentnej energomodernizacji" udało się potwierdzić poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Przedstawiciele Grupy Dalkia w Polsce zaznaczali wówczas, że dzięki temu w skali roku uda się obniżyć w Sosnowcu emisję dwutlenku węgla o 8 tys. ton, a emisję pyłów o 81 ton.

W działaniach na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków, Dalkia współpracuje również z Gdynią. Spółka udostępniła miastu nową wersję systemu InvisoLite, który archiwizuje i analizuje zużycie energii w obiektach gminnych, m.in. obiektów miejskich pod kątem zwiększenia ich efektywności energetycznej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020