Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Tesla zalega w amerykańskich magazynach, a ulga na zakup coraz mniejsza

Autor:  aw/PAP  |  02-01-2019 13:47
Ponad 3 tys. samochodów Tesla Model 3 pozostało w magazynach w Stanach Zjednoczonych na koniec 2018 r. - poinformował serwis Electrek, powołując się na osoby znające szczegóły sprawy.

31 grudnia założyciel i dyrektor generalny Tesli Elon Musk opublikował na Twitterze listę salonów marki, które miały być otwarte do północy. W ten sposób producent motoryzacyjny zachęcał potencjalnych kupców do wykorzystania federalnej ulgi podatkowej na pojazdy elektryczne w wysokości 7,5 tys. dolarów - podała agencja Reutera. Musk w sobotnim wpisie przypomniał, że zniżki ulegną zmniejszeniu od początku 2019 r.

Od 2020 r. zostanie całkowicie wycofana federalna ulga na zakup samochodów Tesli w USA
fot.shutterstck

Ze względu na przekroczenie przez Teslę do lipca 2018 r. progu 200 tys. sprzedanych pojazdów elektrycznych ich nabywcy od początku 2019 r. stracili możliwość korzystania z dotychczasowych upustów w wysokości 7,5 tys. dolarów. Od 1 stycznia ulga federalna na zakup samochodów Tesli w USA została obniżona o 50 proc. Od lipca spadnie do 25 proc. początkowej wartości, a od 2020 r. zostanie całkowicie wycofana.

Jak zauważył Elektrec, szef Tesli przez ostatnich kilka tygodni podkreślał, że firma jest w stanie dostarczyć zamawiane pojazdy do końca 2018 r. Rok temu Tesla informowała, że zamówienia złożone do 15 października 2018 r. będą kwalifikowały się do pełnej ulgi podatkowej, a klienci otrzymają swoje samochody do końca grudnia. Tesla zapewniała klientów, że "robi wszystko", aby zapewnić dostawy do 31 grudnia wszystkim, którzy zamówili samochody przed 20 grudnia - podkreśliła agencja. Musk obiecał, że jeśli dojdzie do opóźnień w dostawach pojazdów firma zwróci klientom równowartość ulgi podatkowej - przypomniał Reuters.

Czytaj też: Nawet po słabych wynikach Tesla nie traci optymizmu

Powołując się na osobę bliską sprawie, Electrek poinformował, że choć producent zamierzał sprzedać do końca roku wszystkie samochody będące w amerykańskich magazynach firmy, w rzeczywistości Tesla zwiększyła poziom zapasów.

Amerykański producent samochodów elektrycznych w ostatnim tygodniu trzeciego kwartału 2018 r. wyprodukował 5,3 tys. egzemplarzy Modelu 3 - podała agencja Reutera.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019