Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Telewizory, zabawki i groźne chemikalia w morzu. Kontenerowiec zgubił część ładunku

Autor:  PAP/AH  |  03-01-2019 12:44
Morze Północne wyrzuciło na plaże Wysp Zachodniofryzyjskich dziesiątki kontenerów, które podczas sztormowej pogody wypadły w nocy z wtorku na środę ze statku towarowego. W kontenerach są m.in. zabawki, żarówki i telewizory, ale także niebezpieczne chemikalia.

Z płynącego pod banderą Panamy statku MSC ZOE - jednego z największych kontenerowców na świecie - mogło spaść do morza nawet 270 kontenerów.

MSC ZOE - jednego z największych kontenerowców na świecie
Fot. Hummelhummel/wikimedia, licencja Creative Commons

Jak ustalił serwis money.pl, część z nich adresowanych było do Polski a wśród odbiorców są takie firmy jak Jysk, Ikea, Samsung i LG.

Holenderska straż przybrzeżna ostrzegła również, że w trzech z kontenerów znajdowały się beczki z organicznymi nadtlenkami - łatwopalną i bardzo toksyczną substancją.

Groźne dla znajdujących się w tamtym rejonie statków mogą być też unoszące się na powierzchni morza kontenery.

Holenderskie media informują o "poszukiwaczach skarbów", zbierających zawartość kontenerów, które rozbiły się m.in. u brzegów wysp Terschelling, Vlieland i Ameland.

Zbieranie tego, co na brzeg wyrzuciło morze ma wielowiekową tradycję. Burmistrz wyspy Vlieland, Tineke Schokker, podkreśliła, że lokalne władze nie mają nic przeciwko temu. "To bardzo miło ze strony tych ludzi" - powiedziała, wskazując, że utylizacja zawartości rozbitych na brzegu kontenerów kosztowałaby więcej niż owa zawartość jest warta. Zwróciła też uwagę, że na wyspie jest tylko dwóch policjantów, więc pilnowanie porozrzucanych na całej plaży przedmiotów przekraczałoby ich możliwości.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019