Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Carlos Ghosn zapewnia, że jest niewinny i zaprzecza zarzutom

Autor:  PAP/KM  |  08-01-2019 09:11
Były prezes Nissana Carlos Ghosn zapewnił we wtorek przed japońskim sądem, że jest niewinny i zaprzeczył wszystkim stawianym mu zarzutom. Było to jego pierwsze publiczne wystąpienie od aresztowania 19 listopada 2018 roku.

- Jestem niewinny - podkreślił Ghosn podczas wysłuchania przed sądem w Tokio. Jak podkreśla agencja Kyodo odsunięty ze stanowiska były prezes Nissana został wprowadzony na salę w kajdankach. Jego oświadczenie trwało około 10 minut. Odczytał je na siedząco.

Oświadczenie Carlosa Ghosna było jego pierwszym publicznym wystąpieniem od aresztowania 19 listopada 2018 roku
Fot. Shutterstock

W trakcie wystąpienia zwracał uwagę na swoje dokonania jako prezesa Nissana. Przypomniał, że przed objęciem stanowiska firma zmagała się z poważnymi trudnościami finansowymi, jednak w ciągu 20 lat zarządzania udało się przywrócić jej mocną pozycję i włączyć w sojusz z francuskim koncernem motoryzacyjnym Renault.

Wysłuchanie przed sądem w stolicy Japonii odbyło się na prośbę obrońców Ghosna. Były prezes Nissana chciał usłyszeć o powodach swojego zatrzymania.

Początkowym powodem aresztowania twórcy francusko-japońskiego sojuszu motoryzacyjnego Renault-Nissan-Mitsubishi było podejrzenie wieloletniego zaniżania otrzymywanych wynagrodzeń w składanych rozliczeniach. Przez kolejny miesiąc zatrzymanie było kilkukrotnie przedłużane, a 21 grudnia prokuratura wszczęła względem Ghosna nowe postępowanie w związku z zarzutem przenoszenia kosztów prywatnych inwestycji na Nissana.

Według informacji podanych w grudniu przez prokuraturę Ghosn miał w październiku 2008 r. ponieść straty rzędu 1,85 mld jenów (16,8 mln dol.). W zamian za organizację akredytywy dla ówczesnego prezesa japońskiego koncernu firma szejka Chaleda al-Dżuffaliego miała otrzymać w latach 2009-2012 łącznie 14,7 mln dolarów z pieniężnej rezerwy dyrektorskiej Nissana.

Razem z Ghosnem w listopadzie zatrzymano również jego ścisłego współpracownika Grega Kelly'ego, który został jednak wypuszczony za kaucją 25 grudnia 2018 r.

Zdaniem agencji Reutera wielokrotne przedłużanie aresztu Ghosna sprowokowało międzynarodową krytykę japońskiego systemu sprawiedliwości, który pozwala prokuraturze na długotrwałe przetrzymywanie podejrzanych bez formalnego stawiania im zarzutów oraz na wykluczenie adwokatów z przesłuchań, które mogą trwać nawet do ośmiu godzin dziennie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019