Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Ruszają przygotowania do budowy farm wiatrowych Orlenu na Bałtyku

Autor:  wnp.pl (TE)  |  09-01-2019 14:09
Baltic Power, spółka z grupy PKN Orlen, rozpoczyna badania środowiskowe oraz pomiary warunków wietrzności na obszarze posiadanej koncesji na morską farmę wiatrową na Bałtyku.
Łączna moc tej inwestycji może wynieść nawet 1200 MW.
fot. Shutterstock
Jak podał naftowy koncern, w tym celu zawarta została umowa z konsorcjum firm MEWO oraz Instytutem Morskim w Gdańsku.

Celem prac jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia oraz określenie produktywności morskiej farmy wiatrowej.

- Znaczenie odnawialnych źródeł energii będzie rosło i nie możemy przegapić tej szansy na zrównoważony rozwój. Dlatego w zaktualizowanej strategii postawiliśmy również na rozwój energetyki niskoemisyjnej - skomentował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

- Podpisanie umowy w zakresie badań środowiskowych i pomiarów warunków wietrzności to kolejny krok w pracach przygotowawczych zmierzających do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku - dodał.

Czytaj także: Opłaci się inwestować w morską energetykę wiatrową. Projekt ustawy gotowy

Jak przypomniano, już w maju 2018 r. PKN Orlen powołał zespół specjalistów w celu przygotowania i realizacji projektu na wykonanie koncepcji technicznej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Łączna moc tej inwestycji może wynieść nawet 1200 MW.

- Przygotowania do budowy morskich farm wiatrowych stanowią jeden ze strategicznych kierunków rozwoju PKN ORLEN na najbliższe lata - podał koncern.

- Spółka jest już czwartym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, a posiadane aktywa, w tym dwa bloki gazowo-parowe w Płocku i Włocławku, stanowiłyby dobre źródło bilansowania farm wiatrowych w przypadku niedoborów mocy - podsumował.

Jak wynika z opublikowanego pod koniec 2018 r. raportu Forum Energii pt. "Energetyka morska. Z wiatrem czy pod wiatr?", do 2035 roku możliwe jest uruchomienie morskich farm wiatrowych o mocy 8–10 GW. Potrzebna jest  jednak ostateczna decyzja rządu o rozwoju tej technologii i obniżka kosztów kapitału.

 - Morska energetyka wiatrowa może być jedną z technologii kluczowych dla Polski, może stać się naszą krajową specjalnością. Szacujemy, że do 2035 roku możliwe jest uruchomienie 8-10 GW, a w dłuższej perspektywie ten potencjał może być większy - powiedziała Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

Projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. zakłada budowę 10,3 GW mocy do 2040 r., co oznacza produkcję 44,1 TWh energii. Forum Energii szacuje, że przy 8-10 GW mocy w offshore możliwe byłoby zredukowanie o 25 proc. dzisiejszych emisji CO2.

Według raportu, rozwój wiatrowej energetyki morskiej, oprócz redukcji emisji CO2, poprawi bezpieczeństwo energetyczne, zdywersyfikuje miks energetyczny, zwiększy niezawodność systemu energetycznego poprzez rozbudowę i wzmocnienie sieci energetycznej w północnej części kraju, da impuls do rozwoju krajowego przemysłu i tworzenia nowych miejsc pracy.
Czytaj więcej: Do 2035 r. możliwe jest uruchomienie morskich farm wiatrowych
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019