Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Tauron i KGHM otworzyły pierwszą stację ładowania samochodów elektrycznych

Autor:  wnp.pl (TE)  |  10-01-2019 12:15  |  aktualizacja: 10-01-2019 12:18
Energetyczna grupa i miedziowy koncern uruchomiły ogólnodostępny punkt ładowania samochodów elektrycznych w Lubinie - tuż przy centrali KGHM.
Stacja ładowania samochodów elektrycznych w Lubinie
fot. mat. pras.
  • To pierwszy efekt współpracy na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce zainicjowanej przez spółki w październiku 2018 roku.
  • Rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych wynika z nowego podejścia KGHM do rozwiązań środowiskowych.
  • Ekologia i elektromobilność wpisują się w strategię biznesową KGHM przyjętą przez zarząd na lata 2019-2023. 

Stacja znajduje się przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 48. Obecnie jest ona wciąż w fazie testów i rozruchu technicznego, więc bez ponoszenia jakichkolwiek opłat mogą korzystać z niej wszyscy użytkownicy aut elektrycznych.
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
- Uruchomienie stacjonarnego punktu ładowania samochodów elektrycznych to rezultat ubiegłorocznego porozumienia KGHM z Tauronem, które zakłada współpracę w obszarze rozwoju elektromobilności, usług casharingu (wynajem aut na minuty), budowania infrastruktury stacji ładowania pojazdów oraz wspólnych działań proekologicznych - poinformował Tauron.

Dodał, że wspólnie z KGHM wykorzystują w ten sposób własne zasoby do rozwoju innowacyjnych usług z myślą o czystym środowisku w zagłębiu miedziowym.

- Połączenie potencjału spółek kluczowych dla krajowej gospodarki oznacza nie tylko budowę wartości samych przedsiębiorstw, ale przede wszystkim realną korzyść dla mieszkańców regionu - zaznaczył Tauron.

Zaznaczył przy tym, że ekologia i elektromobilność tworzą płaszczyznę synergii przemysłu wydobywczego, hutniczego i energetycznego. Odgrywają również istotną rolę w działalności obu firm, a także wyznaczają kierunki ich strategicznego rozwoju.

- Budowa punktów ładowania pojazdów elektrycznych to kolejny krok w tworzeniu systemu elektromobilności w Tauronie. Już w grudniu uruchomiliśmy dla mieszkańców Katowic usługę casharingu wraz z podstawową infrastrukturą ładowania - skomentował Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu.

- Docelowo chcemy zaoferować na zewnątrz usługę budowania infrastruktury ładowania dla e-pojazdów. W grupie działa już od dwóch lat spółka Magenta, specjalizująca się w usługach dla elektromobilności - dodał. 

Natomiast Marcin Chludziński, prezes KGHM, stwierdził, że „oddanie do użytku stacji ładowania pojazdów elektrycznych pokazuje, że od strategii i intencji przechodzimy szybko do czynów”.

- Budujemy firmę odpowiedzialną społecznie, inwestującą w rozwiązania ekologiczne. Jednocześnie, wiemy, że popyt na miedź będzie rosnąć, poprzez rozwój branż związane z OZE i elektromobilnością.  Dlatego chętnie jesteśmy ambasadorem takich rozwiązań, wspierając jednocześnie rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności - powiedział Chludziński.

Miedź jest istotnym i kluczowym elementem stosowanym w budowie silników, baterii, falowników, okablowaniu pojazdów elektrycznych, ale także w stacjach ich ładowania.

- Polska rozwija elektromobilność, realizując tym samym przyjęty przez Unię Europejską pakiet klimatyczny, który zakłada obniżenie emisji CO2 i gazów cieplarnianych - napisano w komunikacie.

- Pojazdy z napędem elektrycznym nie wytwarzają spalin i jeśli będą ładowane energią elektryczną pochodzącą z budowanych przez KGHM odnawialnych źródeł energii np. farm fotowoltaicznych oznaczać to będzie praktycznie brak emisji CO2 co znacznie wpłynie na poprawę jakości powietrza w miastach oraz, co za tym idzie, poprawę stanu zdrowia ich mieszkańców - podsumowano.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019