Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Czarny, ale nie brudny. Węgiel nie jest na straconej pozycji

Autor: Jakub Prokop (NOWY PRZEMYSŁ)
Dodano: 16-01-2019 06:00

Podczas gdy cały świat mówi o dekarbonizacji, polska gospodarka wciąż w istotnej części opiera się na wydobywaniu i spalaniu węgla. Czy rzeczywiście jest tak, że każda jego tona trafiająca do przemysłu, energetyki i ciepłownictwa zawsze szkodzi środowisku naturalnemu? Nie da się wykorzystywać węgla, pozostając jednocześnie w zgodzie z zasadami ekologii?Na początku października 2018 roku opublikowany został najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC). Jednoznacznie potwierdzono w nim, że klimat zmienia się na gorsze pod wpływem działalności człowieka. Argumenty zawarte w dokumencie wielokrotnie przywoływano w trakcie katowickiego szczytu klimatycznego ONZ. Wśród nich i ten, że kluczowe znaczenie dla powstrzymania globalnego ocieplenia ma, prowadzona w ogólnoświatowej skali i we wszystkich sektorach gospodarki, zasadnicza redukcja emisji gazów cieplarnianych.

Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego przyznał jednak, że radykalne obniżenie poziomu emisji w skali globalnej nie będzie łatwe.

- Z jednej strony mamy sytuację bardzo rozwiniętych państw, których ambicje klimatyczne są bardzo wysokie. Mówię tu na przykład o krajach skandynawskich, choćby o Norwegii, których miks energetyczny oparty jest w 97 proc. na energii odnawialnej. Oznacza to, że osiągają one założenia Porozumienia paryskiego.

Z drugiej strony są kraje mniej zamożne, których nie stać na gigantyczne inwestycje. Największym problemem jest więc teraz wypracowanie kompromisu dotyczącego różnych interesów; także interesów Polski i innych krajów, który doprowadzi do zgody na podjęcie konsekwentnych działań zmierzających do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych - mówił w czasie COP24.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020