Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Adam Kłapszta nie jest już prezesem ZE PAK

Autor:  wnp.pl (TE)  |  10-01-2019 14:40
Po blisko trzech latach pracy na stanowisku prezesa Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin rezygnację z pełnienia tej funkcji i zasiadania w zarządzie złożył Adam Kłapszta.

Ponadto rezygnację z zasiadania w zarządzie ZE PAK złożyła wiceprezes Elżbieta Niebisz. Zarówno ona, jak i Kłapszta nie podali przyczyn rezygnacji.

Elektrownia Konin.
fot. mat. pras.

- W związku z zaistniałą sytuacją na posiedzeniu odbytym w dniu 10 stycznia 2019 r. rada nadzorcza, do czasu wyboru nowego prezesa zarządu spółki, kierowanie pracami zarządu spółki w charakterze pełniącego obowiązki prezesa zarządu powierzyła panu Marcinowi Ginelowi, wiceprezesowi zarządu spółki - podał ZE PAK.

Ginel jest wiceprezesem spółki od połowy listopada 2018 r. Równocześnie rada nadzorcza ZE PAK powołała do zarządu na stanowisko wiceprezesa Pawła Markowskiego. Spółka nie przekazała jeszcze jego życiorysu.

Obecnie w zarządzie firmy zasiadają jeszcze Aneta Lato-Zuchowska oraz Zygmunt Artwik, którzy pełnią funkcje wiceprezesów.

Większościowym udziałowcem, posiadającym (pośrednio i bezpośrednio) 51,55 proc. akcji ZE PAK, jest Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. telewizji Polsat.

Nationale-Nederlanden OFE posiada 9,97 proc. akcji spółki, TFI PZU  6,06 proc. a OFE PZU "Złota Jesień" 5,24 proc. akcji. Reszta akcji, czyli 27,18 proc. akcji spółki, jest w rękach mniejszych akcjonariuszy.

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest czwartym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce pod względem zainstalowanych mocy wytwórczych oraz ilości wytwarzanej energii elektrycznej.

Aktywa wytwórcze grupy składają się z trzech elektrowni opalanych węglem brunatnym zlokalizowanych w województwie wielkopolskim.

Są to: Pątnów II, która jest wyposażona w blok energetyczny na parametry nadkrytyczne, Pątnów I, oraz Konin wyposażona między innymi w blok z kotłem opalanym biomasą. Łączna osiągalna moc elektryczna brutto wszystkich bloków wynosi 1896 MW.

Firma ma dwie własne kopalnie węgla brunatnego. Od października 2012 r. spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zobacz też: ZE PAK chce zbudować elektrownię słoneczną za 200 mln zł

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019