Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Dobry tydzień miedzi na giełdzie metali

Autor:  PAP/KM  |  11-01-2019 07:50
Na giełdzie metali LME w Londynie kończy się dobry tydzień dla miedzi - metal zyskał 0,6 proc. - najwięcej od 16 listopada 2018. W piątek miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 5 967,50 dolarów, po zwyżce o 0,6 proc.

Miedź drożeje wraz z innymi metalami przemysłowymi, bo na rynkach dominuje optymizm związany z potencjalnym osiągnięciem ugody w relacjach handlowych USA-Chiny.

Na giełdzie metali LME w Londynie kończy się dobry tydzień dla miedzi
Fot. Shutterstock

Analitycy wskazują, że w tym tygodniu złagodniały obawy o popyt na metale, wywołane napięciem w handlu USA-Chiny, po tym gdy urzędnicy niższego szczebla z USA i Chin przeprowadzili 3-dniowe rozmowy na temat wzajemnego handlu, zakończone optymistyczną oceną.

Do poprawy sentymentu na rynkach swoje dołożyły same Chiny, gdzie w tym tygodniu ogłoszono pakiet cięć podatkowych dla małych i średnich firm - o wartości 200 mld juanów rocznie (29 mld dolarów) w ciągu najbliższych 3 lat.

Władze chcą też ożywić popyt na samochody w tym roku, bo z powodu wojny handlowej z USA, w 2018 r. w Chinach sprzedaż aut spadła - po raz pierwszy od co najmniej 20 lat.

Bank centralny Chin obniżył też kilka dni wcześniej stopę rezerw obowiązkowych dla banków, aby poprawić płynność na rynkach przed zbliżającą się dłuższą przerwą związaną z nowym rokiem.

Tracy Liao, analityczka Citigroup Inc., ocenia, że rozwiązane sprawy umowy USA-Chiny dotyczącej handlu podniosłoby ceny miedzi nawet do 6 500 dolarów za tonę.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie staniała o 28 dolarów do 5 930,00 dolarów za tonę.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019