Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

W grudniu rosły międzynarodowe ceny węgla

Autor:  PAP/KM  |  11-01-2019 11:17
Po listopadzie, kiedy wyraźnie zaznaczył się systematyczny spadek indeksów obrazujących międzynarodowe ceny węgla, w grudniu 2018 roku notowano z reguły wzrost cen - w europejskich portach przekraczały 86 dolarów za tonę węgla energetycznego - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

- Obszar międzynarodowego rynku węgla w grudniu był zróżnicowany pod względem oddziałujących na niego czynników. Obszar Atlantyku, mimo trwającej pory zimowej, cechowała duża aktywność ze względu na silny popyt ze strony niemieckich elektrowni, czemu sprzyjał poziom wód w Renie. Obszar Azji-Pacyfiku, ze względu na trwające obchody Nowego Roku, wydawał się być nieco uśpiony - wskazują analitycy katowickiego oddziału ARP, monitorującego rynek węgla oraz sytuację w polskim górnictwie.

W grudniu 2018 roku w europejskich portach ceny węgla energetycznego przekraczały 86 dolarów za tonę
Fot. Shutterstock

Agencja publikuje miesięczne analizy w swoim portalu Polski Rynek Węgla. W grudniu 2018 roku - według najnowszej analizy - obserwowano wzrost cen węgla w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) w odniesieniu do listopada 2018 r., kiedy indeks tygodniowy w stosunku do pierwszego tygodnia tego miesiąca obniżył się prawie o 17 proc. i w końcu listopada wyniósł 82,12 dolary za tonę.

- Tygodniowy indeks CIF ARA w pierwszym tygodniu grudnia wyniósł 86,06 dolarów za tonę i był o 3,77 dolary na tonie wyższy w porównaniu do notowania z ostatniego tygodnia listopada. Ceny spot w obszarze Europy wykazywały tendencję wzrostową na początku miesiąca ze względu na poprawiające się perspektywy odbiorów surowca z ARA, czemu sprzyjał poprawiający się poziom wód w Renie, co potencjalnie zwiększało zapotrzebowanie na węgiel z importu - czytamy w analizie ARP.

Analitycy wskazują, iż wyższe koszty frachtów kierowanego do portów ARA węgla rosyjskiego, które w połowie miesiąca osiągnęły poziom najwyższy od dwóch lat (9,50 dolara za tonę), w połączeniu z ograniczoną dostępnością surowca z RPA, przełożyły się na systematyczny wzrost cen na przestrzeni grudnia zeszłego roku. W końcu miesiąca, 28 grudnia, wartość tygodniowego indeksu w ARA wyniosła 86,31 dolarów za tonę.

Wraz ze wzrostem cen w Europie rosły również ceny surowca w RPA. Tygodniowy indeks FOB RB w pierwszym tygodniu grudnia wzrósł o 4,07 dolary na tonie, osiągając poziom 93,37 dolarów za tonę.


Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019