Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

W marcu 2021 roku ma ruszyć drążenie tunelu w Świnoujściu

Autor:  wnp.pl (TE)  |  11-01-2019 14:20  |  aktualizacja: 11-01-2019 14:23
Drążenie tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin, powinno rozpocząć się w marcu 2021 r. - wynika z zatwierdzonego harmonogramu inwestycji.

- W marcu 2021 r. rozpocznie się samo drążenie tunelu maszyną TBM. Ale przecież wcześniej trzeba wszystko przygotować - poinformował Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Planowy przekrój tunelu w Świnoujściu.
fot. mat. pras.

Dodał, że chodzi o drogi dojazdowe, budynek centrum kontroli ze stacją transformatorową. Ponadto wcześniej trzeba wybudować odcinki tunelu metodą odkrywkową (te jeszcze przed wejściem pod wodę) oraz komory startową i odbiorową dla maszyny TBM.

- Dopiero jak to będzie gotowe można rozpocząć drążenie tunelu pod wodą - wskazał Żmurkiewicz.

Planowany termin uzyskania pozwolenia na budowę to grudzień 2019 r., a zakończenie prac ma nastąpić we wrześniu 2022 r.

Tunele drogowe w Polsce. Zobacz, co buduje i planuje GDDKiA

Przypomnijmy, że w połowie września 2018 r. podpisano kontrakt na budowę tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin. Od wielu lat czekają na niego nie tylko mieszkańcy Świnoujścia, ale też turyści i przedsiębiorcy.

Całkowita długość nowej trasy wyniesie ok. 3,4 km, z czego ponad 1,4 km będzie stanowił jednorurowy tunel, który zostanie wykonany w technologii tarczy drążonej TBM (ang. Tunnel Boring Machine).

Generalnym wykonawcą zostało konsorcjum spółek Porr, Porr Bau, Gulermak i Energopol-Szczecin, który ma wykonać zadanie za 793 mln zł brutto. GDDKiA jest tu inwestorem zastępczym w imieniu miasta Świnoujście.

Wcześniej od podpisania umowy odstąpiło konsorcjum spółki Astaldi, która obecna walczy z ryzykiem upadłości. Wówczas Włosi podkreślali, że z powodu przedłużającego się przetargu oferta stała się nierentowna przy rosnących kosztach na rynku budowlanym.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019