Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Stocznia Szczecińska z nowoczesną sprężarkownią

Autor: PAP/rs
Dodano: 15-01-2019 16:15

Ośrodek Czyszczenia i Malowania Stoczni Szczecińskiej wzbogacił się o nowoczesną sprężarkownię. We wtorek uroczyście uruchomiono nowe urządzenia, które będą produkowały sprężone powietrze dla zakładu.


"Sprężarkowania wraca po kilkunastu latach do stoczni, czyli można powiedzieć, że powietrze wraca do stoczni. To kolejna inwestycja zrealizowana ze środków własnych wypracowanych przez Stocznię Szczecińską w okresie ostatnich ponad 2,5 roku" - dodał Strzeboński.

"Ta sprężarka, obok której stoimy mogłaby zasilić około stu warsztatów samochodowych w sprężone powietrze" - powiedział z kolei prezes Walter Kompressortechnik Polska Jarosław Andrzejewski.

"To jest duży agregat i bardzo nowoczesny, który dostosowuje się do zapotrzebowania zakładu. To, co jest istotne w firmach przemysłu stoczniowego, gdzie mamy szereg aplikacji to koszt sprężonego powietrza, który jest bardzo istotnym czynnikiem. Tutaj obróbka sekcji stalowych konstrukcji pochłania bardzo dużo tego medium. To jak efektywnie ekonomicznie je wyprodukujemy ma wpływ na ekonomikę całego przedsięwzięcia" - podkreślał Andrzejewski.

Ośrodek Czyszczenia i Malowania zajmuje centralne miejsce w ciągu technologicznym procesu produkcyjnego statków między obróbką i prefabrykacją sekcji i bloków a ośrodkami montażu statków na pochylni.

Technologia pracy Ośrodka oparta jest na sprężonym powietrzu. Praca wież śrutowniczych, automatyki komór malarskich, a także realizacja procesów malarskich wymagają dostarczania sprężonego powietrza o odpowiednich parametrach technicznych.

Niemal cała zużyta przez kompresor moc elektryczna zamieniana jest w ciepło. Z tego powodu energia stanowi około 82 proc. wszystkich kosztów wytwarzania powietrza. Przy budowie stacji zaprojektowano i zbudowano kanał cieplny z automatycznymi przepustnicami umożliwiającymi odzysk całość ciepła i kierowanie go do maszynowni komór śrutowniczych. Uzyskane ciepło pozwoli zaoszczędzić energię cieplną, jaką należałoby kupić do ogrzewania maszynowni.

Stocznia Szczecińska jest stocznią kompaktowa, która zdolna jest do budowy gotowych statków, począwszy od tzw. czarnej blachy do w pełni wyposażonych statków.

Całkowita powierzchnia Stoczni to ponad 46 ha. Hale produkcyjne liczą ponad 80 tys. m kw., a place 10 ha. Nabrzeża o długości 750 m są wyposażone w żurawie o udźwigu od 16 do 50 ton. Największa z pochylni Wulkan Nowy ma 266 metrów długości, szerokość 39 m, wyposażona jest w suwnicę o udźwigu 450 ton, posiada możliwość wyjazdu po pirsie nad akwen.

Walter Kompressortechnik Polska jest firmą grupującą przedsiębiorstwa branży elektronarzędzi. Od ponad 30 lat produkuje m.in. kompresory śrubowe i tłokowe, filtry oraz akcesoria do uzdatniania powietrza.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021