Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Bruksela ma zastrzeżenia do zamówień publicznych w Polsce

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 24-01-2019 15:42

Komisja Europejska uruchomiła 24 stycznia procedurę o naruszenie prawa unijnego wobec 15 krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, w sprawie zamówień publicznych. Chodzi o wdrożenie do krajowego prawa unijnych przepisów dotyczących zamówień publicznych i koncesji.

Komisja podjęła decyzję o uruchomieniu procedury naruszeniowej wobec: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Finlandii, Holandii, Malty, Niemiec, Polski, Rumunii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch w związku z niezgodnością ich ustawodawstwa krajowego z unijnymi przepisami dotyczącymi zamówień publicznych.

Państwa członkowskie miały dokonać wdrożenia nowych unijnych przepisów (trzech dyrektyw) do prawa krajowego do 18 kwietnia 2016 r.

Kraje UE mają teraz dwa miesiące na ustosunkowanie się do argumentów przedstawionych przez Komisję. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o uruchomieniu drugiego etapu procedury - przesłaniu tzw. uzasadnionej opinii. Na końcu tej procedury KE może skierować też pozwy przeciwko krajom do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021