Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Katar kupuje tankowce LNG za 12 mld dol.

Autor:  wnp.pl (DM)  |  30-01-2019 15:14
W związku z rosnącą produkcją LNG Katar chce powiększyć swoją flotę tankowców do przewożenia skroplonego gazu ziemnego. W grę wchodzi nawet 60 nowych jednostek.

Zapotrzebowanie na nowe jednostki to efekt planów zwiększania produkcji LNG. Obecnie Katar produkuje około 77 mln ton skroplonego surowca rocznie. Jednak plany przewidują, że arabskie państwo w ciągu kilku lat zwiększy podaż LNG do około 110 mln ton.

Koszt budowy takiego metanowca, przekracza 200 mln dol.
Fot. mat. pras.

Czytaj też: Do terminalu LNG w Świnoujściu dotarła 50. dostawa

Głównym beneficjentem planów Kataru mogłaby być Korea Południowa. To ten kraj bowiem dostarczył większość obecnych metanowców, jakie pływają pod bandera Kataru.

Już teraz wiadomo, że zainteresowana budową statków byłaby stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering. Koszt jednej ponad 300 metrowej jednostki (a więc takiej, jaka zawija do naszego terminalu w Świnoujściu) to ponad 200 mln dolarów.

Dlaczego Katar planuje aż taką rozbudowę floty? Przyczyny są dwie. Po pierwsze, chce zwiększać eksport LNG, a tradycyjnie wykorzystuje do tego głównie własne jednostki. Po drugie, coraz więcej krajów zwiększa produkcję i eksport skroplonego gazu ziemnego. Może to oznaczać, że w przyszłości jednostek do ich przewozu będzie brakować i wzrosną stawki frachtu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019