Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Słabnie zainteresowanie miedzią po danych z Chin i braku przełomu w USA

Autor:  PAP/rs  |  01-02-2019 09:18
Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje po słabych danych makro z Chin i braku przełomu w rozmowach USA-Chiny w Waszyngtonie. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana na LME po 6.132,50 USD za tonę, po zniżce notowań o 0,6 proc. - podają maklerzy.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w styczniu 48,3 pkt. wobec 49,7 pkt. na koniec grudnia - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. To najsłabszy wynik od prawie 3 lat. Analitycy spodziewali się 49,6 pkt.

Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje po słabych danych makro z Chin
Fot. Shutterstock.com

"Dane Caixin pokazują, że średnie i małe firmy w Chinach są w dość słabej formie - to pogarsza sentyment na rynkach" - mówi Fan Rui, analityk Guoyuan Futures Ltd. w Pekinie.

Dodaje, że rynek będzie z uwagą monitorował dalsze amerykańsko-chińskie rozmowy handlowe, chociaż konkurencja pomiędzy USA a Chinami będzie jeszcze długo trwała.

W czwartek w Waszyngtonie zakończyły się dwudniowe negocjacje USA i Chin w sprawie relacji handlowych, ale nie zapadły podczas nich żadne istotne decyzje.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin i przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer odwiedzą Chiny w połowie lutego, aby przeprowadzić kolejną rundę rozmów.

"Jeśli napięcia w handlu pomiędzy USA w Chinami złagodnieją, a chińska gospodarka pokaże poprawiające się wskaźniki makro i jeszcze do tego osłabnie amerykański dolar, metale bazowe mogą powiększyć wzrosty cen w nadchodzących miesiącach" - ocenia Michael Widmer, ekonomista Bank Of America Merrill Lynch.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zdrożała o 33 USD, czyli 0,5 proc., do 6.169,00 USD za tonę. To najwyższe notowania metalu od 8 tygodni.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019