Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Przedsiębiorcy i menedżerowie o polskich szansach i zagrożeniach

Autor:  Oskar Filipowicz  |  04-02-2019 06:38  |  aktualizacja: 04-02-2019 06:40
Jakie są nasze atuty i szanse? W czym jesteśmy słabi i co nam grozi? Co zdecyduje o losach polskiej gospodarki w najbliższej dekadzie? Co zrobić, by skutecznie gonić światową czołówkę? Na te pytania odpowiemy na dwa sposoby: w ramach debaty na zbliżającym się Forum Zmieniamy Polski Przemysł oraz na łamach specjalnego raportu.

  • XIX Forum Zmieniamy Polski Przemysł (ZPP, 27 lutego, Warszawa) to jedna z najważniejszych publicznych dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki. W tym roku wydarzeniu towarzyszy wyjątkowe opracowanie – raport WNP.PL pt. “Polska gospodarka plus/minus”.
  • Raport Gospodarka plus/minus powstał na podstawie dziennikarskich rozmów z tuzami polskiego biznesu, a ich opinie uzupełniono o głos ekonomistów i ekspertów.
  • Na atuty i słabości wskażą także czytelnicy portalu WNP.PL. Trwa głosowanie w internetowym sondażu.

Nasz raport trafi przede wszystkim i w pierwszej kolejności do uczestników Forum ZPP, a później zostanie rozpowszechniony szerzej.
własne

Raport “Polska gospodarka plus/minus”, będący w końcowej fazie przygotowania, powstawał z jasno sformułowaną intencją. Polska może stać się w perspektywie dekady zaawansowaną, konkurencyjną globalnie gospodarką europejską. Co należy zrobić, by wykorzystać historyczną szansę? Wśród kół zamachowych mających nadawać dynamikę polskiej gospodarce niemal wszyscy uczestnicy projektu wymieniali zaangażowanie w obszarach związanych z cyfrową rewolucją i sektorem IT. 

Obszarem, gdzie rozmówcy najczęściej identyfikują zagrożenia, jest rynek pracy wraz z prognozami demograficznymi. Przedsiębiorcy zwracają też uwagę na niepokojący brak stabilności – zarówno w aspekcie wewnętrznych regulacji i polityki gospodarczej, jak i w kontekście zewnętrznych zawirowań (przyszłość UE, wojny handlowe na świecie).

Najważniejsze pytania

Raportowe rozmowy przyniosły plon, którego nie spodziewali się sami pomysłodawcy opracowania. Pojawiły się nowe, ciekawe i ciekawie postawione pytania. Dające się wcześniej przewidzieć kwestie zostały naświetlone po nowym, oryginalnym kątem.

Czy populizm może przynieść zdrowe owoce? Czy imigracja ze Wschodu uratuje polski rynek pracy?

Czy młodzież jako pracownicy to powód do trosk pracodawcy czy nasz potencjalny atut?

Co sądzi polski biznes o roli państwa w gospodarce? Czy jego aktywność postrzega jako wsparcie czy zagrożenie? Jak traktuje ryzyko biznes, a jak administracja?

Co z inwestycjami? Jak zapewnić powodzenie ostatniemu etapowi budowy i modernizacji infrastruktury transportowej? Czy sektor obronno-lotniczo-kosmiczny może stać się polską specjalnością?

Polska energetyka – czy rozwija się w dobrym kierunku? Powinniśmy płynąć z europejskim nurtem, czy walczyć “pod prąd”?

Co robić?

Raport uzupełniają konkretne rekomendacje naszych rozmówców, którzy wskazują na to, co zrobić, by nie dać się złapać w pułapkę średniego dochodu i skutecznie gonić gospodarczy liderów Europy i świata.

W naszym projekcie zechcieli wziąć udział (dziękujemy) najwięksi pracodawcy, najbardziej znani inwestorzy, menedżerowie firm, które odniosły sukces w ekspansji zagranicznej, innowatorzy i przedstawiciele. Oceniają kondycję i perspektyw własnych branż, a jednocześnie odnoszą się do całej gospodarki. Refleksje makro uzupełniane są o przybliżenia konkretnych kwestii, przykłady i fakty. Atutem opracowania są jednak przede wszystkim unikatowe, specjalnie zebrane opinie, a nie dostępne w innych źródłach dane statystyczne.

Przedstawiciele branży budowlanej, w tym lidera rynku, mówią wprost o wyzwaniach stojących przed sektorem i zagrożeniach na froncie inwestycji infrastrukturalnych. O zdanie na temat przyszłości pytaliśmy menedżerów firm czynnych od dłuższego czasu na polskim rynku, będących potentatami swoich branż, liderami technologicznymi, aktywnymi inwestorami (BASF, Siemens, Veolia).

W raporcie jest mowa o konkretnych zjawiska i “twardych” czynnikach wzrostu, ale nie brak refleksji o tym, co nie wymierne, ale ważne dla polskich przeobrażeń gospodarczych (współpraca, zaufanie, akceptacja ryzyka, promocja marki). Opiniotwórcze grono wypowiadających się w raporcie uzupełniają byli politycy kreujący niegdyś wzrost polskiej gospodarki, ekonomiści i przedstawiciele think tanków.

Dokument trafi przede wszystkim i w pierwszej kolejności do uczestników Forum ZPP, a później zostanie rozpowszechniony szerzej.

Wciąż możliwa jest rejestracja na to wydarzenie. Szczegóły tutaj: Forum Zmieniamy Polski Przemysł

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019