Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

W świnoujskim gazoporcie rozpoczęła się już druga 50-tka dostaw

Autor:  wnp.pl (DM)  |  04-02-2019 10:37  |  aktualizacja: 04-02-2019 11:31

Kilka dni temu informowaliśmy o 50. dostawie LNG do naszego gazoportu. Tymczasem do portu w Świnoujściu zawinął już statek z 51. dostawą. Co ciekawe, jednostka Al Nuaman to najczęstszy gość w terminalu, gaz przywiózł już po raz siódmy. Był także pierwszym statkiem, jaki przywiózł LNG do Polski.

Pływający pod banderą Wysp Marshalla statek jest „typową” jednostką w swojej klasie. Ma 315 m długości i nieco ponad 50 szerokości, czyli więcej niż największe pancerniki z drugiej wojny światowej. Cała klasa takich jednostek nosi nazwę Q-Flex .

Al Nuaman już po raz siódmy gości w Świnoujściu
Fot. mat. pras.

W swoim kadłubie statek przywiózł około 200 tys. m sześć. skroplonego paliwa.

Statek rozpoczął rejs w porcie Ras Laffan w Katarze. Jego droga wiodła przez Zatokę Perską, Morze Arabskie, Zatokę Adeńską, Morze Czerwone, Kanał Sueski, Cieśninę Gibraltarską, Kanał La Manche, Morze Północne i Cieśniny Duńskie. Rejs trwał 20 dni.

Czytaj też: Do terminalu LNG w Świnoujściu dotarła 50. dostawa

Gaz został dostarczony w ramach wieloletniej umowy z Qatargas. PGNiG na mocy dwóch kontraktów z państwową firmą Qatar Liquefied Gas Company Ltd kupuje w emiracie skroplony gaz ziemny, który trafia statkami do terminalu LNG w Świnoujściu. Od 2018 r. dostawy z Kataru dla PGNiG przekraczają ok. 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019