Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Police podpisały kontrakt na kupno fosforytów za 64 mln dolarów

Autor:  wnp.pl (DM)  |  05-02-2019 12:21  |  aktualizacja: 05-02-2019 12:39
Grupa Azoty Police podpisała umowę, która gwarantuje spółce do 2021 roku dostęp do niskokadmowych złóż fosforytów. We wtorek 5 lutego kontrakt w tej sprawie podpisał w Szwajcarii prezes Polic i całej Grupy Azoty Wojciech Wardacki.
Surowce będą pochodziły z północno-wschodniego Senegalu.
Fot. mat. pras.
  • Fosforyty ma cechować niska zawartość kadmu. To ważne w kontekście zmian prawnych.
  • Wartość umowy szacowana jest na 64 mln dol. Ameropa dostarcza surowce dla wielu europejskich odbiorców.
  • Dla Polic fosforyty do kluczowy surowiec.

Kontrakt jest trójstronny. Oprócz Grupy Azoty Police podpisały go szwajcarska spółka handlowa Ameropa oraz producent Somiva.

Fosforyty to kluczowy surowiec do produkcji nawozów wieloskładnikowych. Zawarta umowa obowiązuje do 28 lutego 2021 roku. Jej całkowita wartość jest szacowana na 64 mln dolarów.

Czytaj też: Szykują się zmiany personalne w Grupie Azoty. Co z prezesem Wojciechem Wardackim?

- Zagwarantowanie długoterminowego dostępu do źródeł fosforytów niskokadmowych staje się priorytetem i strategiczną decyzją dla każdego producenta nawozów kierowanych na rynek europejski. Podpisanie tej umowy gwarantuje Grupie Azoty Police dostawy fosforytu niskokadmowego ze stabilnego źródła o zweryfikowanej jakości, dającej gwarancję spełnienia unijnych wymagań teraz i w przyszłości – mówi Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty Police i spółki matki Grupy Azoty.

Skąd będzie pochodził surowiec?

Dostarczy go spółka Somiva. Od 2011 roku posiada ona 25-letnią koncesję wydobycia kopalin Ndiendoury-Ouali Diala w regionie Matam (północny wschód Senegalu). To tzw. „duża koncesja”. Pierwsze kopaliny spółka wysłała do klientów w trzecim kwartale 2014 roku. Od 2015 roku firma dostarcza fosforyty klientom w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej i Południowej.

Grupa Azoty Police od lat kupuje fosforyty od głównych i najbliższych logistycznie producentów, czyli z krajów Afryki Północnej, przede wszystkim z Maroka i Algierii, a także z Senegalu, Izraela czy Egiptu.

Dotychczasowe zapotrzebowanie na nawozy niskokadmowe wynikało ze specyficznych wymagań niektórych odbiorców (np. skandynawskich). Skala produkcji takich nawozów stanowiła niewielki udział w całości. Jednakże w związku z możliwymi zmianami w prawodawstwie Unii Europejskiej, Grupa Azoty Police zabezpiecza w ten sposób pozyskanie długoterminowego dostawcy tego typu surowca.

Warto przypomnieć, że Polska spółka próbowała wejść do Senegalu jako posiadacz złóż, jednak z planów tych, po m.in. zmianach w kierownictwie spółki, zrezygnowała.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019