Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Koniec marzeń o polskich korwetach

Autor: Włodek Kaleta
Dodano: 06-02-2019 06:02 | Aktualizacja: 06-02-2019 10:14

Z końcem marca 2019 r., jeszcze przed swoją osiemnastką, licząc lata od rozpoczęcia jego budowy, ORP Ślązak ma trafić do służby. Po prawie trzymiesięcznych próbach morskich, które rozpoczęły się w listopadzie 2018 r., trwają obecnie próby zdawczo-odbiorcze.


Będzie to koniec niechlubnej epopei budowanego od 2001 r., na bazie prototypu korwety wielozadaniowej Gawron, okrętu ORP Ślązak, zakwalifikowanego jako patrolowiec. Podczas testów na morzu, w czasie których sprawdzano prawidłowość działania urządzeń i systemów pokładowych z systemami walki i uzbrojenia włącznie, wykryto wprawdzie drobne usterki, ale szybko usunięte nie opóźnią planowanego terminu przekazania OPR Ślązak marynarzom.

To także koniec marzeń o polskich korwetach typu Gawron na Bałtyku, które planowano pozyskać w programie okrętów obrony wybrzeża Miecznik. Program ten jest tajny. Wiadomo jednak, że takie korwety miały być trzy. Nie ma żadnej. I pewnie już nie będzie.

Według ostatnich informacji Marynarka Wojenna RP przygotowuje się do zmiany wstępnych wymagań taktyczno-technicznych na okręty w tym programie. Nie chce już teraz korwet, ale fregaty. 

Stanowisko Instytutu Jagiellońskiego

Powraca tym samym temat fregat, który wywołał wiele kontrowersji i spore zamieszanie po informacji o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę listu intencyjnego w sprawie zakupu dwóch używanych fregat Adelaide, podczas wspólnej z szefem resortu obrony Mariuszem Błaszczakiem wizyty, w sierpniu 2018 r., w Australii.

Ostatecznie, po interwencji premiera Mateusza Morawieckiego, który nie poparł tego projektu, z zakupu zrezygnowano. Nie na długo. Jak pisaliśmy na WNP.PL, w grudniu 2018 r. pojawiła się kolejna informacja o planach MON zakupu trzech fregat. Tym razem nowych, duńskich przeciwlotniczych fregat Iver Huitfeldt.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022