Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

W Niemczech strajk ostrzegawczy hutników, w następnych dniach kolejne

Autor:  PAP/rs  |  05-02-2019 19:13
Około 1400 pracowników hutnictwa stali w Nadrenii Północnej-Westfalii uczestniczyło we wtorek w wywołanym sporem płacowym strajku ostrzegawczym, za którym pójdą następne takie protesty - poinformował niemiecki związek zawodowy metalowców IG Metall.

Według niego pracę przerwano w dziewięciu należących do koncernów ThyssenKrupp i ArcelorMittal hutach w Duisburgu, Bochum i Kreuztal. Akcja strajkowa ma być kontynuowana niemal codziennie aż do wyznaczonej na 18 lutego czwartej rundy rokowań z pracodawcami - zapowiedział związkowy rzecznik.

Około 1400 pracowników hutnictwa stali w Nadrenii Północnej-Westfalii uczestniczyło we wtorek w wywołanym sporem płacowym strajku
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Także w środę zastrajkować ma około tysiąca hutników w Duisburgu i Remscheid, a w kolejnych dniach akcja protestacyjna IG Metall zostanie rozszerzona na kraje związkowe Dolna Saksonia i Brema.

Głównym punktem spornym w rokowaniach związkowców z pracodawcami jest żądanie wprowadzenia premii urlopowej w kwocie 1800 euro, którą pracownik mógłby zamienić na dni wolne. Ponadto dla około 72 tys. zatrudnionych w przemyśle stalowym Nadrenii Północnej-Westfalii, Dolnej Saksonii oraz Bremy IG Metall domaga się wzrostu zarobków o 6 proc. Druga strona sporu nie wystąpiła na razie z żadnymi propozycjami.

Na terenie, którego dotyczą rokowania, pracuje zdecydowana większość niemieckich hutników stali. Jednocześnie prowadzi się odrębne negocjacje zarówno dla Kraju Saary, jak i dla dawnej NRD.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019