Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Fuzja Alstomu i Siemensa bez akceptacji Komisji Europejskiej

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 06-02-2019 10:48

Komisja Europejska nie zgodzi się na połączenie kolejowych oddziałów francuskiego Alstomu i niemieckiego Siemensa - ujawnił 6 lutego francuski minister finansów Bruno Le Maire. Oficjalnie decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona jeszcze tego samego dnia.

Le Maire w rozmowie ze stacją telewizyjną France 2 powiedział, iż decyzja ta uniemożliwi powstanie wielkiego europejskiego producenta taboru kolejowego, który mógłby konkurować z chińskim potentatem CRRC i uważa ją za "gospodarczy błąd". "Będzie ona służyć chińskim interesom gospodarczym i przemysłowym" - oświadczył.

Za fuzją mocno lobbowały rządy Francji i Niemiec. Gdyby doszła ona do skutku, powstała firma zatrudniałaby 60 tys. osób i byłaby drugim co do wielkości producentem pociągów - właśnie za CRRC.

Czytaj także: Wielkiej kolejowej fuzji nie będzie? Chińczycy mogą zacierać ręce

O tym, że Komisja Europejska nie zgodzi się na fuzję spekulowano od pewnego czasu. Podnosiła ona obawy, że połączenie ograniczałoby konkurencję na unijnym rynku.

Do sprawy 5 lutego odniósł się jej przewodniczący Jean-Claude Juncker zwracając uwagę, że w ciągu prawie 30 lat, od kiedy KE zajmuje się sprawami wpływu potencjalnych fuzji na rynek, zgodziła się na ponad 6 tys. umów, a zablokowała 30.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020