Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Plac budowy nowych zbiorników PERN w Gdańsku przekazany wykonawcy

Autor:  TE  |  06-02-2019 17:17
PERN przekazał konsorcjum, którego liderem jest Naftoremont-Naftobudowa - spółka zależna Polimeksu-Mostostalu, plac budowy pięciu nowych zbiorników na ropę w Terminalu Naftowym w Gdańsku.

  • Wartość kontraktu wynosi 326,89 mln zł netto, z czego na Naftoremont-Naftobudowę przypada 67,57 proc. Partnerem jest firma Agat.
  • Konsorcjum zobowiązało się do zakończenia prac w terminie 21 miesięcy od dnia zawarcia kontraktu, czyli do 16 października 2020 r.
  • Rozbudowa terminalu w Gdańsku to jedno z kluczowych przedsięwzięć PERN.

Rozbudowa terminalu w Gdańsku to jedna z kluczowych inwestycji PERN, na które spółka planuje przeznaczyć ponad 2 mld zł.
fot. mat. pras.

Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes PERN, przypomniał, że dzięki temu projektowi spółka pozyska łącznie blisko 400 tys. m sześc. nowych pojemności magazynowych.

Będą to trzy zbiorniki o pojemności 100 tys. m sześc. każdy oraz dwa zbiorniki o pojemności po 45 tys. m sześc.

- Pozwolą one na jeszcze bardziej efektywną obsługę statków zawijających z ropą do Naftoportu. Nowe pojemności są potrzebne naszym klientom, którzy coraz więcej ropy sprowadzają do Polski drogą morską - skomentował Zwierzyński.

Natomiast Krzysztof Figat, prezes Polimeksu-Mostostalu, zaznaczył, że rozbudowa gdańskiego terminalu jest obecnie największą tego typu inwestycją w skali kraju.

- Cieszy nas fakt, że ten projekt będzie realizować Naftoremont-Naftobudowa, spółka z grupy Polimex-Mostostal, która ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie i wysokospecjalizowane kadry w realizacji tego typu inwestycji - stwierdził Figat.

Obecnie w bazie PERN w Gdańsku trwa też budowa dwóch zbiorników na ropę o pojemności 100 tys. m sześc. każdy, za co odpowiada konsorcjum Mostostalu Płock i Mostostalu Warszawa. Planowany termin zakończenia inwestycji przypada na kwiecień 2020 r.

Przypomnijmy, że pierwszy etap Terminalu Naftowego w Gdańsku został wybudowany w latach 2013-16 kosztem 412 mln zł. W jego ramach funkcjonuje sześć zbiorników na ropę naftową po 62,5 tys. m sześc., czyli o łącznej pojemności 375 tys. m sześc.

Rozbudowa terminalu w Gdańsku to jedna z kluczowych inwestycji PERN, na które spółka planuje przeznaczyć ponad 2 mld zł.

Prezes Krzysztof Figat, prezes Polimeksu-Mostostalu, zaznaczył w październiku 2018 r. w rozmowie z WNP.PL, że budowa zbiorników to kluczowe zadanie dla zależnego Naftoremontu-Naftobudowy.

- Sektor paliwowy to również główny obszar eksportowy dla naszej grupy. Naftoremont-Naftobudowa jest już obecny w Belgii, Holandii i szuka zleceń też w Niemczech i Finlandii - podsumował.

Czytaj również: Polimex-Mostostal spokojny o Opole, ale z troską o Żerań. Liczy na Puławy, Ostrołękę, PERN i PDH

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019