Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Te banknoty każdy chce mieć w kieszeni. Są bardzo cenne

Autor:  Bartosz Dyląg  |  10-02-2019 06:00  |  aktualizacja: 08-02-2019 23:28
Dwa lata temu, 10 lutego 2017 roku, Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu banknot 500-złotowy. Z tej okazji przypominamy znane banknoty o bardzo wysokich wartościach, które są w obiegu na całym świecie.
Niektóre banknoty mają bardzo dużą wartość.
Fot. PTWP
  • 500 zł to do tej pory najwyższy nominał w Polsce.
  • Oto przykłady banknotów z całego świata, które mają bardzo dużą wartość.
  • Wszystkie pozostają w obiegu, a część z nich wygląda naprawdę okazale.

500 złotych


Fot. Flickr/NBP
Fot. Flickr/NBP

Banknot o nominale 500 zł zdobi wizerunek Jana III Sobieskiego, pochodzący z medalionu koronacyjnego pogromcy Turków pod Wiedniem. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, spod pióra którego wyszły także inne polskie banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł. Prace nad pięćsetką trwały dwa lata.

Jego wyłącznym emitentem, podobnie jak pozostałych polskich banknotów, jest Narodowy Bank Polski. Produkcja odbywa się w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Z informacji NBP wynika, że 500 zł jest najmniej popularnym banknotem w kraju. Ze wszystkich 2,04 mld pozostających w obiegu banknotów pięćsetek jest 10,6 mln. Ich łączna wartość to 5,3 mld zł.

10 000 dolarów singapurskich


Fot. Wikipedia Commons
Fot. Wikipedia Commons

Banknot ten ma wartość blisko 28 tys. zł. Na awersie ostatniej, czwartej serii tego banknotu, podobnie jak pozostałych nominałów, uhonorowano Yusofa bin Ishaka, pierwszego prezydenta Singapuru, który rządził krajem w latach 1965-1970. Singapurskie banknoty o wyższych nominałach wykonane są z papieru, niższych - z papieru i polimeru.

Banknot o nominale 10 000 dolarów singapurskich przestał być drukowany w 2014 roku. Władze Singapuru zrezygnowały z niego, by przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy. Pozostanie w obiegu, dopóki wszystkie egzemplarze nie zostaną zwrócone bądź zniszczone.

10 000 dolarów brunejskich

Fot. wikipedia
Fot. wikipedia

Wartość tego banknotu to blisko 28 tys. zł. Wydany w 2006 roku przedstawia portret sułtana Hassanala Bolkiaha. To jeden z najbogatszych ludzi na świecie, jest jednym z niewielu rządzących monarchów absolutnych i jednym z najdłużej panujących władców na świecie. Sułtanem Brunei jest od 52 lat. Jednocześnie jest premierem, ministrem obrony narodowej, ministrem spraw zagranicznych i handlu oraz ministrem finansów tego kraju.

Brunejskie banknoty mogą świetnie służyć wszelkiej maści przestępcom. Według MFW teczka zawierająca banknoty 100-dolarowe o wartości 1 miliona dolarów będzie w 70 proc. pełna. Jeżeli wykorzystamy do tego celu dolary z Brunei, wypełnią tę samą teczkę w 1,5 proc.

500 euro

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Dwa tygodnie temu Europa zrezygnowała z banknotu o nominale 500 euro. Gwoli ścisłości warto dodać, że nie cała Europa. Siedemnaście banków centralnych strefy euro zaprzestanie emisji 26 stycznia, banki centralne Niemiec i Austrii będą je wydawać do 26 kwietnia.

Pięćset euro wprowadzono do obrotu w 1999 roku, w chwili oficjalnego przejścia krajów UE na wspólną europejską walutę. Wycofanie jest tłumaczone jego wykorzystywaniem przez zorganizowane grupy przestępcze, terrorystów, handlarzy narkotykami i bronią. Pięćsetkę nazywano nieformalnie „biletem bin Ladena", lidera Al-Kaidy, zabitego w 2011 roku. Według informacji „The Mail” 90 proc. banknotów 500 euro, które są w obiegu poza Unią, znajduje się wśród gangów narkotykowych Kolumbii.

Pięćsetki pozostaną w powszechnym obiegu, jednak te, które trafią do banków centralnych, nie wrócą tam. Banknoty 500 euro to jedynie 3,2 proc. wszystkich papierowych euro w obiegu, stanowią ponad jedną czwartą wartości wszystkich banknotów euro.

1000 franków szwajcarskich

Fot. Wikipedia Commons
Fot. Wikipedia Commons


To jeden z najcenniejszych banknotów na świecie, jego wartość to w przeliczeniu dziś niemal 4 tys. zł. Na awersie ósmej serii szwajcarskich banknotów widnieje żyjący w XIX wieku Jacob Burckhardt, szwajcarski historyk sztuki, literatury i kultury. Jego najbardziej znane dzieło to "Kultura Odrodzenia we Włoszech". Rewers zdobi Palazzo Strozzi, znajdujący się we Florencji renesansowy pałac. 13 marca zaplanowano debiut 1000-frankowego banknotu dziewiątej serii.

Banknoty tysiącfrankowe z pewnością są wykorzystywane przez przestępców, jednak Szwajcarzy nie planują z nich rezygnować. Co więcej, pojawiły się pomysły, by wyemitować 5000 CHF.

Z 72 mld franków wprowadzonych do obiegu w 2016 roku, 62 proc. miało formę banknotów o wartości 1000 CHF.

1000 dirhamów


Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Wartość tego banknotu to około 1000 zł, jest on prawnym środkiem płatniczym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W obiegu pozostaje od 1976 roku. Co prawda tysiącdirhamowe banknoty nie pojawiły się w drugiej serii z 1982 roku, wyemitowano je za to w 2000 i 2003 roku.

Banknot 1000 dirhamów z serii z 2003 roku jest utrzymany w kolorze brązowym. Na jego awersie znajduje się Qasr al-Hosn, najstarszy kamienny budynek w mieście Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest to stożkowa wieża strażnicza zbudowana w 1761 r. w celu obrony jedynej studni słodkowodnej na wyspie Abu Zabi. Rewers przedstawia panoramę stolicy ZEA.

100 000 dram ormiańskich

Fot. wikipedia/domena publiczna
Fot. wikipedia/domena publiczna

100 dram to równowartość 77 groszy. Zarazem banknot o największym nominale, którym można płacić w Armenii i Górskim Karabachu, ma wartość 770 zł.

Banknot 100 tys. dram pojawił się w drugiej serii, na rynek trafił w 2009 roku. Głównymi kolorami jest niebieski i brązowy. Na awersie widnieje wizerunek Abgara V Ukkama, legendarnego władcy arabskiego królestwa Osroene, który panował tam za czasów Chrystusa. Rewers przedstawia świętego Judę Apostoła z mandylionem.

Banknot 100 tys. dram został pominięty w trzeciej serii banknotów wydanych w 2018 r. w celu upamiętnienia 25-lecia narodowej waluty Armenii.

5000 koron czeskich


Fot. wikipedia/CC BY-SA 4.0
Fot. wikipedia/CC BY-SA 4.0


Najwyższy banknot naszych południowych sąsiadów ma wartość około 830 zł. Na banknocie uwieczniono Tomasza Masaryka, pierwszego i najdłużej urzędującego prezydenta Czechosłowacji. Nazywano go ojcem niepodległej Czechosłowacji, „ojczulkiem”. Na rewersie znalazła się grupa charakterystycznych budynków znajdujących się w Pradze.

Co ciekawe, koszt produkcji banknotu o nominale 5000 koron to 2,30 korony. Banknot waży około 1 grama. Trwałość tego banknotu szacuje się na 15 lat. Autorem wszystkich czeskich banknotów jest Oldřich Kulhánek.

100 000 dolarach amerykańskich


Fot. wikipedia
Fot. wikipedia

Na koniec ciekawostka. Mało kto wie o istnieniu banknotu o nominale 100 tys. dolarów. Wydrukowano tylko jedną serię w roku 1934.

Służyły wyłącznie do dużych operacji finansowych rządu federalnego i banków. Na tym najwyższym banknocie uwieczniono amerykańskiego prezydenta Woodrowa Wilsona. Zasłynął on m.in. 14 punktami z 1918 roku z których jeden zakładał utworzenie niepodległego państwa polskiego.

Warto dodać, że banknoty 100-tys. dolarowe nigdy nie znalazły się w obiegu publicznym, w związku z czym nie mogą być w legalnym posiadaniu kolekcjonerów czy numizmatyków.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019