Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

PGNiG pozbywa się nieruchomości

Autor:  Justyna Sobolak  |  11-02-2019 12:04
W 2018 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprzedało 45 nieruchomości. Od 2015 roku spółce udało się zbyć niemal trzy razy tyle lokali. W tym roku na sprzedaż trafiły już 134 obiekty, wśród nich nie tylko budynki, ale i grunty. Ich ceny dochodzą do 17 mln zł.

W 2014 roku w strategii Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2014-2020 wśród inicjatyw operacyjnych pojawił się zapis na temat redukcji zaangażowania spółki w aktywa majątkowe i kapitałowe niezwiązane z podstawową działalnością. W mediach podawano wówczas, że PGNiG uruchomiła projekt, mający na celu ewidencję nieruchomości, z których spółka nie korzysta. Według danych wytypowano ich aż 500, a ich wartość wyceniano na 370 mln zł.

Kompleks budynków w Wołominie przy ulicy Łukasiewicza 11. Jego koszt to 17 mln zł
(fot. http://nieruchomosci.pgnig.pl)

W 2015 roku na sprzedaż trafiło około 80 nieruchomości non-core. Z ich zbycia spółka zyskała niemal 55 mln zł. Rok później PGNiG zdecydowało się nawet na uruchomienie specjalnego portalu, dzięki któremu w jednym miejscu można znaleźć lokale do kupienia. Spółka chwaliła wówczas, że będzie to szybszy i tańszy sposób na dotarcie do potencjalnych klientów.

Tylko do połowy 2016 roku udało się zbyć 44 kolejnych lokali, a do kasy spółki trafiło 16 mln zł. Ile łącznie lokali udało się sprzedać do końca 2016 roku oraz w 2017 roku – tego nie wiadomo. Odpowiadając na pytania WNP.PL, spółka podała tylko liczbę nieruchomości, które sprzedano w 2018 roku, nie określając jednak przy tym, ile środków z tego tytułu trafiło do kasy spółki. – Sprzedaż nieruchomości odbywa się każdorazowo w trybie przetargu publicznego, prowadzonego w formie licytacji. W roku 2018 spółki GK PGNiG sprzedały łącznie 45 nieruchomości – przekazało nam PGNiG.

Zasady zbywania nieruchomości przez spółki GK PGNiG są określone w ich regulacjach wewnętrznych. Zgodnie z nimi, przeznaczane do zbycia są przede wszystkim nieruchomości niewykorzystywane do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej.

Jak komentuje Jerzy Sobański, wiceprezydent i ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, kwoty sprzedanych nieruchomości nie robią wrażenia, ale za to ilość obiektów, już tak.

- Firma PGiNG podobnie jak wiele sprywatyzowanych spółek skarbu państwa ma w swoim posiadaniu wiele nieruchomości i to poprzemysłowych, jak i nazwijmy socjalnych ( wiele państwowych firm miało w swoim portfolio ośrodki wczasowe, hotele, pensjonaty. Cyfry w skali kraju nie są duże, to wartość jednej dobrej działki w Warszawie. Ilość nieruchomości, które zbyła spółka wygląda już lepiej. Proszę porównać liczbę transakcji z innymi podobnymi spółkami sprywatyzowanymi, jak Orange, kiedyś RWE, dzisiaj Innogy, Veolia, Poczta Polska czy niesprywatyzowanych, jak wojsko lub policja (jedna działka policji przy Racławickiej - stadion Gwardii to wartość wielu milionów złotych). Wojsko jest na rynku najdłużej, sprzedało wiele nieruchomości za pośrednictwem powołanej spółki celowej. Połowa zainwestowanych działek na Mokotowie i Woli pochodzi z tego źródła (ze sprywatyzowanych spółek). Moim zdaniem PGING działa profesjonalnie powołując specjalną komórkę do obrotu nieruchomościami własnymi, ale na pewno nie można nazwać jej potentatem na skalę kraju -mówi Jerzy Sobański.

Sprzedaż trwa

Spółka cały czas pozbywa się zbędnych nieruchomości. Niepotrzebne sprzedaje, inne - wynajmuje. W zasobach podmiotów, które wchodzą w skład PGNiG, znajdują się biura, lokale mieszkalne, budynki, grunty zlokalizowane w niemal całej Polsce. Obecnie na stronie PGNiG poświęconej nieruchomościom znaleźć można na sprzedaż 134 obiekty. Część z nich to dopiero planowane publikacje, czekające na wycenę. Do kupienia są budynki i grunty m.in. w Warszawie, Gorlicach, Łodzi, Zgierzu, w powiecie bieszczadzkim, Bartoszycach, Krasnymstawie czy podwarszawskim Józefowie. Najtańsze osiągają cenę 2,5 tys. zł – za tyle do sprzedania jest grunt w miejscowości Niziny, w gminie Orłowo. Najdroższe dochodzą do kilku milionów złotych.Za 3,8 mln zł do sprzedania jest budynek w Zabrzu, przy zbiegu ulic Monte Cassino i Wolności, za 3,4 mln zł kupić można grunty o powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych w Lubinie przy ul. Odrodzenia. Najdroższy obiekt to kompleks budynków biurowo-magazynowo-produkcyjnych w Wołominie przy ulicy Łukasiewicza 11. Jego cena to 17 mln zł.

Czytaj też: PGNiG sprzedaje coraz więcej gazu

Poważny gracz na rynku hotelarskim


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo posiada też nieruchomości wypoczynkowe. Za świadczenia usług hotelarskich odpowiedzialna jest spółka Geovita, która w 2004 roku została wyodrębniona ze struktur PGNiG. Firma zarządza 14 obiektami zlokalizowanymi na terenie całego kraju. Są one położone w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach w górach (Jugowice, Lądek-Zdrój, Wisła, Zakopane, Złockie, Krynica-Zdrój) i nad morzem (Dąbki, Dźwirzyno, Mrzeżyno). Niedaleko Piły położony jest ośrodek w Płotkach, a w samym sercu Polski ośrodek w Jadwisinie.

Od stycznia 2010 roku Geovita zarządza miejskim Hotelem Orient**** znajdującym się w Krakowie, a od października 2011 roku Hotelem Perła Bieszczadów*** w Czarnej koło Ustrzyk Dolnych oraz Hotelem Bukowy Dworek*** w Gronowie koło Łagowa Lubuskiego. Łącznie Geovita dysponuje ponad 1700 miejsc noclegowych. Na zniżki mogą w nich liczyć pracownicy PGNiG. Stały rabat wynosi dla nich 9 proc.

PGNiG bez obiektów wypoczynkowych?

Na rynku hotelowym Geovita, z tą liczbą obiektów, jest ważnym graczem, bo tworzy sieć, ale nie wiadomo, co z jej przyszłością. – Wszystkie obiekty PGNiG mają świetne lokalizacje. Posiadanie 14 obiektów to już jest coś na rynku hotelowym. Przyszłością rynku jest konsolidacja i sieciowanie, a jeśli jeszcze Geovita zostanie włączona do Polskiego Holdingu Hotelowego, to przyszłość ma przed sobą jeszcze lepszą – mówi Violetta Hamerska, od ponad 25 lat związana z branżą hotelową i turystyczną, która specjalizuje się w audycie i ocenie hoteli w Polsce.

Powstanie Polskiego Holdingu Turystycznego rząd ogłosił już w 2017 roku. Pod koniec grudnia 2018 roku Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" przekazało udziały spółki Chopin Airport Development na rzecz Skarbu Państwa. 21 stycznia tego roku w KRS spółka została zarejestrowana pod nową nazwą Polski Holding Hotelowy. Docelowo PHH miałby skupiać wszystkie hotele i ośrodki wczasowe należące do spółek skarbu Państwa. Czy Geovita wejdzie w jego skład? Tego jeszcze nie wiadomo. Rozmowy z państwowymi spółkami trwają, a pierwsze decyzje mają zapaść pod koniec 2019 roku. Być może wkrótce także hotele znikną z portfolio PGNiG.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019