Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Wkrótce aktualizacja harmonogramu budowy bloku energetycznego w Stalowej Woli

Autor:  Tomasz Elżbieciak  |  08-02-2019 13:45
Elektrociepłownia Stalowa Wola - spółka, w której po połowie udziałów mają Tauron Wytwarzanie i PGNiG Termika - w najbliższych tygodniach powinna zakończyć ostatnie przetargi związane z dokończeniem budowy bloku gazowo-parowego o mocy 449 MW. Wówczas ma też nastąpić aktualizacja harmonogramu inwestycji, która pierwotnie miała być gotowa już pod koniec 2015 r.
Kontrakt na budowę EC Stalowa Wola podpisano w kwietniu 2012 r. Wkrótce minie więc siedem lat od rozpoczęcia pechowej inwestycji.
fot. Tauron
  • Wspólna inwestycja Tauronu Wytwarzanie i PGNiG Termika została wznowiona w październiku 2017 r. - po zawarciu umowy z wykonawcą usług EPCM (Engineering-Procurement-Construction-Management).
  • Wcześniej, w styczniu 2016 r., z powodu opóźnień zerwano kontrakt z pierwotnym generalnym wykonawcą bloku - hiszpańską firmą Abener Energia, która zmagała się z problemami finansowymi.
  • Umowę zerwano przy zaawansowaniu szacowanym na 85 proc. Koszt finalizacji przedsięwzięcia oszacowano na ok. 400 mln zł, a jako termin wskazano koniec 2019 r.

Na początku listopada 2018 r., w raporcie finansowym za trzy kwartały minionego roku, Tauron informował, że zaawansowanie prac wynosi 86 proc., a poniesione nakłady finansowe 1,055 mld zł.

W ostatnich dniach na budowie gościł natomiast Filip Grzegorczyk, prezes Taurona, o czym grupa poinformowała na Twitterze. Jaki jest zatem aktualny stan inwestycji?

Biuro prasowe Taurona, w informacji przekazanej portalowi WNP.PL, podkreśliło, że w 2018 r. zakończono prace związane z wierceniem mikrotunelingowym (jedna z najnowocześniejszych, bezwykopowych metod budowy rurociągów podziemnych) przy realizacji kanału wody chłodzącej.

Ponadto prowadzono też negocjacje z dostawcami i podwykonawcami głównych urządzeń.

Elektrociepłownia Stalowa Wola. fot. mat. pras.
Elektrociepłownia Stalowa Wola. fot. mat. pras.
- Grupa rozruchowa systematycznie testuje i uruchamia poszczególne układy bloku gazowo-parowego, które zostały zakończone przez poprzedniego wykonawcę - wskazał Tauron.

Dodał, że Elektrociepłownia Stalowa Wola na mocy umowy na wykonywanie usług EPCM ogłosiła dotychczas kilkanaście przetargów.
Obejmowały one m.in. prace związane z dokończeniem instalacji turbozespołu gazowego, montażu turbozespołu parowego, roboty ogólnobudowlane w celu dokończenia budowy bloku.

- Wybrani wykonawcy rozpoczęli już prace na obiekcie. Do rozstrzygnięcia pozostały jeszcze trzy postępowania, które zgodnie z planem powinny zakończyć się jeszcze w tym miesiącu. Wówczas możliwa będzie aktualizacja harmonogramu dalszych prac i zakończenia budowy - wyjaśnił Tauron.

Elektrociepłownia Stalowa Wola. fot. mat. pras.
Elektrociepłownia Stalowa Wola. fot. mat. pras.
Przypomniał też, że w sierpniu 2018 r. podpisano z Mostostalem Warszawa warty 55 mln zł brutto kontrakt na budowę „pod klucz” kotłowni, która ma stanowić rezerwowe źródło ciepła w przypadku awarii bloku bloku gazowo-parowego.

Zamówienie w formule „zaprojektuj i wybuduj” obejmuje przede wszystkim wyposażoną i kompletną kotłownię z kotłami gazowymi. Jej całkowita moc wyniesie 120 MWt, a łącznie z kotłem parowym 132 MWt. Budowa ma zakończyć się w listopadzie 2019 r.

W październiku 2017 r. Elektrociepłownia Stalowa Wola podpisała umowę na dokończenie w formule EPCM bloku gazowo-parowego o mocy 449 MW.
Elektrociepłownia Stalowa Wola. fot. mat. pras.
Elektrociepłownia Stalowa Wola. fot. mat. pras.
Kontrakt o wartości 39,3 mln zł brutto otrzymało konsorcjum, w którego skład wchodzą Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar, Energoprojekt-Katowice. Termin realizacji mija zadania mija 31 grudnia 2019 r.

Zadanie konsorcjum obejmuje wykonanie prac projektowych i inżynieryjnych, a także zarządzanie i nadzór nad realizacją prac budowlano-montażowych.

Ponadto zajmuje się też nadzorem nad realizacją procesu uruchomienia oraz wspomaganiem zamawiającego w organizacji postępowań przetargowych dla wyborów wykonawców poszczególnych zakresów prac.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019