Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Gdańsk i Szczecin zbliżają stocznie

Autor:  WNP.PL/Piotr Myszor  |  08-02-2019 14:02  |  aktualizacja: 08-02-2019 14:05
Stocznia Gdańsk i Stocznia Szczecińska będą wspólnie działać na rzecz rozwoju krajowego przemysłu stoczniowego. Spółki podpisały w Szczecinie porozumienie w sprawie projektu Polskie Stocznie.

Projekt pozwala na wspólne przedsięwzięcia wymagające zaangażowania zasobów infrastrukturalnych czy wykwalifikowanych menedżerów. Jednocześnie daje możliwość zawierania i realizacji indywidualnych zleceń wymagających połączenia zasobów obu stoczni. Spółki wykorzystają doświadczenia w zakresie infrastruktury, portfela zamówień i kwalifikacji załóg, by między innymi wspólnie zabiegać o kontrakty czy razem realizować zamówienia.

Fot. Shutterstock

Czytaj także: Morski Fundusz Rozwoju szansą na wzrost inwestycji

- Sprawne działanie branży stoczniowej zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest na pewno tworzenie łańcuchów dostaw i wykorzystanie możliwości lokalnych poddostawców. Współpraca dwóch historycznie, ale także gospodarczo ważnych polskich stoczni może w tym pomóc. To szansa na silną markę w branży i dobra wiadomość dla firm działających na terenie Szczecińskiego Parku Technologicznego, którym zarządza Stocznia Szczecińska – powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu. 

Podczas wizyty w Szczecinie przedstawiciele Stoczni Gdańsk i ARP odwiedzili tereny Stoczni Szczecińskiej, by poznać i ocenić jej możliwości produkcyjne, w tym wyposażenie hal, pochylnie oraz nabrzeża. 

Czytaj także: ARP: polski przemysł stoczniowy łapie wiatr w żagle

Jak zapewnia w komunikacie Agencja Rozwoju Przemysłu „program Polskie Stocznie opiera się na wzajemnych kompetencjach spółek i nie wyklucza przy tym realizacji samodzielnych planów. (…) Porozumienie przewiduje wykorzystanie potencjału Stoczni Gdańsk i Stoczni Szczecińskiej w celu zbudowania silnej pozycji na europejskim i globalnym rynku stoczniowym.”

Po wykupieniu w lipcu 2018 roku udziałów ukraińskiej grupy ISD przez ARP Stocznia Gdańsk jest znowu firmą państwową. Stocznia Szczecińska także należy do skarbu państwa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019