Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Nowy blok w Elektrowni Opole osiągnął moc aż 931 MW

Autor:  TE  |  08-02-2019 14:20  |  aktualizacja: 08-02-2019 14:28
Nowy blok numer 5 w należącej do PGE Elektrowni Opole osiągnął podczas pracy 931 MW. To więcej, niż wynosi jego moc znamionowa ustalona na 900 MW.
Nowe bloki w Elektrowni Opole.
fot. mat. pras.
  • Budowa nowych bloków w Elektrowni Opole to największa inwestycja przemysłowa w Polsce po zmianach ustrojowych.
  • Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia Opole zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
  • Będzie też trzecią co do wielkości polską elektrownią.

- Wydarzenie, które wczoraj miało miejsce, to dowód ciężkiej pracy całego zespołu projektowego PGE GiEK oraz konsorcjum wykonawcy. To potwierdzenie niezwykłego profesjonalizmu, ogromnego zaangażowania w realizację kluczowej dla bezpieczeństwa energetycznego kraju inwestycji - skomentował Norbert Grudzień, p.o. prezesa zarządu, wiceprezes ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK.

Jak podała spółka, moc 931 MW jednostka osiągnęła 7 lutego o godz. 13. Przypomnijmy, że wcześniej, 15 stycznia, nastąpiła synchronizacja turbozespołu nr 5 o mocy 900 MW z systemem elektroenergetycznym kraju.

Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole o łącznej mocy 1800 MW rozpoczęła się w lutym 2014 r. To największa inwestycja przemysłowa w Polsce po zmianie ustrojowej.

Warte 9,4 mld zł netto bloki na węgiel kamienny dla PGE GiEK od lutego 2014 r. realizuje konsorcjum Rafako (zakres podzlecony w całości GE Power, czyli dawnemu Alstom Power), Polimeksu-Mostostalu oraz Mostostalu Warszawa.

Jak podkreślono, GE Power ponad 70 proc. sprzętu dostarczyło przy wsparciu lokalnego łańcucha dostaw, na który składa się ponad 5000 polskich certyfikowanych dostawców i podwykonawców, a najważniejsze elementy elektrowni, tj. turbiny parowe i generatory, wyprodukowano w fabrykach GE w Elblągu i Wrocławiu

W ramach realizacji inwestycji podpisano już ponad 3000 zamówień, z czego 2500 z polskimi firmami. W szczytowych momentach na placu budowy pracowało około 5500 osób.
Budowa nowych bloków w Elektrowni Opole (fot. Polimex-Mostostal)
Budowa nowych bloków w Elektrowni Opole (fot. Polimex-Mostostal)
Przypomnijmy, że 10 października podpisano aneks ws. terminów oddania do użytku poszczególnych jednostek. Dla bloku nr 5 ustalono 15 czerwca 2019 r., a blok nr 6 ma być gotowy do eksploatacji 30 września 2019 r.

W stosunku do pierwotnych terminów przesunięcie wynosi kolejno 10,5 miesiąca oraz pół roku. PGE podkreśliła, że aneks zawiera „inne korzystne dla zamawiającego zmiany technologiczne i umowne”. Wartość kontraktu pozostała bez zmian i obyło się też bez kar umownych za opóźnienie prac.

Wg założeń nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie i zasilą w energię nawet 4 mln gospodarstw domowych.

Zdaniem PGE zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoli osiągnąć najwyższą dla elektrowni węglowych efektywność wytwarzania energii elektrycznej (tzw. sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5 proc.), co oznacza ok. 20 proc. niższą emisję CO2 w porównaniu do funkcjonujących w Polsce elektrowni starszej generacji.

Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia Opole zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią - po Bełchatowie (PGE) i Kozienicach (Enea).

Do produkcji energii wykorzystywać będzie węgiel kamienny w ilości ok. 4 mln ton rocznie, pochodzący z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019