Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Energa rozpoczęła budowę największego magazynu energii w Polsce

Autor:  Piotr Stefaniak  |  08-02-2019 22:57
Grupa Energa, Hitachi oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozpoczęły budowę największego w Polsce magazynu energii elektrycznej, o docelowej mocy 6 MW i pojemności 27 MWh. Hybrydowy magazyn zlokalizowany jest w pobliżu farmy wiatrowej Bystra pod Pruszczem Gdańskim, eksploatowanej przez spółkę Energa Wytwarzanie.

Plac pod budowę w Bystrej przekazano już wykonawcy, którym jest Przedsiębiorstwo Budowlane PBI Niewczas, Patoka. Uruchomienie magazynu przewidziano na drugą połowę 2019 r.  

Budowany magazyn zlokalizowany jest w pobliżu farmy wiatrowej Bystra pod Pruszczem Gdańskim.
Fot. Spółka

Inwestycja, realizowana przez Energę, jest efektem współpracy z japońską organizacją rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization), która finansuje japońską technologię.

Polsko-japońskie przedsięwzięcie jest fragmentem projektu „Smart Grid Demonstration Project in Poland”, którego koordynatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Jest to inteligentny system zarządzania siecią, pozwalający na poprawę niezawodności dostaw energii elektrycznej.

Magazyn w Bystrej będzie pierwszym w Polsce hybrydowym, bateryjnym magazynem energii elektrycznej. Stanie się elementem prototypowego systemu optymalizującego bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych.

Grupa Energa ma już pewne doświadczenia we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań magazynowania energii. Spółka Energa Operator zbudowała w 2016 r. w okolicach Pucka magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Ten w Bystrej będzie miał 18 razy większą pojemność.

Grupa Energa skorzysta z nowych instrumentów wsparcia OZE; zakłada poprawę biznesu

- Budowa magazynu w Bystrej jest kluczem do rozwiązania problemów związanych ze specyfiką wytwarzania energii elektrycznej z OZE – mówi Piotr Meler, prezes zarządu Energa Wytwarzanie. - Dzięki niemu uporamy się z głównym problemem odnawialnych źródeł energii, to znaczy nadprodukcją lub niedoborem energii podczas niesprzyjających warunków pogodowych.

Przypomina on, że rozwój nowoczesnych magazynów energii, mogących przechowywać nadwyżki i w razie potrzeby, oddających ją do sieci, jest niezbędny, aby móc zwiększyć udział OZE w produkcji energii elektrycznej i dostosować jego skalę do aktualnych potrzeb gospodarki.

Energa chce być pionierem. Kładzie panele na wodzie

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019