Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Kolejne miliony samochodów wezwane do naprawy z powodu niebezpiecznych airbagów Takaty

Autor:  wnp.pl (DM)  |  09-02-2019 11:56
Historia z wadliwymi airbagami japońskiej firmy Takata się nie kończy. BMW, Volkswagen, Daimler, Tesla, Subaru i Ferrari wezwały właścicieli około 1,7 miliona samochodów. Poduszka ma wadliwy element, który może spowodować nawet śmierć kierowcy i pasażerów samochodu.

Ogłoszone właśnie wezwanie dotyczy wymiany tzw. wypełniacza ciśnieniowego. Element ten jest odpowiedzialny za wypełnienie poduszki powietrznej. Problem w tym, że wypełnienie może być tak gwałtowne, iż element się rozpadnie i porani użytkowników samochodu.

Także Ferrari na amerykański rynek miały wadliwe poduszki powietrzne.
Fot. mat. pras.

Poduszki powietrzne firmy Takaty są powiązane z co najmniej 23 ofiarami śmiertelnymi i setkami rannych na całym świecie.

Czytaj też: Nissan przyznaje, że system autonomicznej jazdy nie działa bezbłędnie

Problem pojawił się już pięć lat temu i od tamtej pory doprowadził do licznych wezwań kierowców do usunięcia wadliwych elementów. Te wymieniono już w kilkudziesięciu milionach samochodów.

Na początku tego roku, Toyota, Honda, Ford i Fiat Chrysler także ogłosiły wezwanie w tej sprawie, które dotyczyło około 5 mln pojazdów.

Sama firma Takata przestała funkcjonować w dotychczasowej formie już w 2017. Musiała poprosić o ochronę przed wierzycielami. Większość jej aktywów przejęły amerykańskie firmy z branży motoryzacyjnej, specjalizujące się w systemach bezpieczeństwa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019