Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Złe wieści dla polskich kopalń, węgiel tanieje

Autor:  wnp.pl (DM)  |  10-02-2019 11:03
Ceny australijskiego węgla energetycznego są na najniższym od 10 miesięcy poziomie i spadły poniżej 100 dol. za tonę. To efekt spadku popytu ze strony Chin. Rychłe przeceny cen węgla mogą dotknąć także producentów surowca z innych części globu.

Ceny spotowe (w transakcjach natychmiastowych) australijskiego węgla energetycznego w porcie Newcastle zostały ustalone na koniec tygodnia na poziomie 95,75 dol. za tonę. To najmniej od kwietnia u biegłego roku.

Chiny nie chcą obecnie rozładowywać masowców z węglem.
Fot. shutterstock

Co takiego się stało, że ceny węgla energetycznego od początku roku spadły już o 6 procent?
Spadek cen od początku roku wynika z gwałtownego spowolnienia chińskiego importu węgla. Tylko w części można to tłumaczyć „przestojem” chińskiej gospodarki spowodowanym „chińskim nowym rokiem”.

Wiele wskazuje, że chiński rynek jest nasycony i po prostu nie potrzebuje tyle węgla co przedtem. Wpływ na to ma także spowolnienie gospodarcze jakie nastąpiło w wyniku wojny handlowej z USA.
Dane dotyczące handlu pokazały, że chiński import węgla spadł z 4,67 miliona ton w czwartym tygodniu 2019 roku do 3,57 miliona ton później. Eksport australijskiego węgla w tym samym czasie spadł o około 900 tys. ton.

Czytaj też: Program PGG Family: w roku 2019 wzbogacenie wachlarza ofert

Całkowite zapasy węgla w głównych portach na północy Chin wyniosły po pierwszym tygodniu lutego 16,01 miliona ton, to o ponad 5 milionów ton więcej w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Dobrym obrazem ilustrującym narastający problem, są dziesiątki ogromnych masowców z węglem, czekających na rozładunek w chińskich portach.

Analitycy uważają, że wydarzenia na chińskim rynku węgla odbiją się na światowym rynku tego surowca. Australijczycy, będą chcieli „upchnąć” surowiec na innych rynkach. To zaś nieuchronnie doprowadzi do spadku cen surowca.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019