Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Gazprombank zapewnia, że nie otwierał żadnych nowych kont dla PDVSA

Autor:  PAP/dm  |  10-02-2019 13:26
Rosyjski Gazprombank oświadczył w niedzielę, że wenezuelski państwowy koncern naftowy Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) otworzył rachunki w tym banku kilka lat temu i żadnych nowych w ostatnim czasie nie otwierał.

- Podkreślamy, że żadne nowe rachunki nie zostały otwarte, a bank nie planuje otwierania żadnych nowych rachunków" - napisano w oświadczeniu Gazprombanku.

Gazprombank to finansowe ramię Gazpromu.
Fot. shutterstock

W sobotę Reuters podał, że PDVSA zachęca partnerów ze spółek joint venture, by dokonywali z nią rozliczeń za pośrednictwem nowo otworzonego rachunku w rosyjskim Gazprombanku (finansowe ramię Gazpromu).

Agencja, która jak twierdzi, dysponuje kopią oficjalnego, poufnego dokumentu PDVSA w tej sprawie, oceniła, że PDVSA próbuje w ten sposób ominąć sankcje nałożone na spółkę 28 stycznia przez Stany Zjednoczone. Celem tych sankcji było ograniczenie reżimowi Nicolasa Maduro dostępu do środków pochodzących ze sprzedaży ropy naftowej i gazu, będących głównym bogactwem kraju.

Sankcje są odpowiedzią na apel tymczasowego prezydenta Wenezueli Juana Guaido do instytucji międzynarodowych o uniemożliwienie dokonywania transferów pieniężnych przez dotychczasowe władze. Stany Zjednoczone jako pierwsze uznały tymczasowe przejęcie urzędu prezydenta przez Guaido. Po nich uczyniło to ponad 40 innych państw. Rosja, która przez ostatnie lata udzielała wielomiliardowych kredytów reżimowi Maduro, cały czas jego uznaje za prezydenta.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019