Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Sprawa sprzedaży Huty Ostrawa w rękach Komisji Europejskiej

Autor:  wnp.pl (DM)  |  11-02-2019 11:32
Sprzedaż przez ArcelorMittal huty w czeskiej Ostrawie, kontrolowanemu przez Sandžíva Guptę Liberty House może nie dojść do skutku. Poważne wątpliwości ma bowiem Komisja Europejska.

Sprzedaż czeskiej huty jest jednym z warunków, jakie musi spełnić ArcelorMittal, aby móc kupić włoską hutę Ilva. Nabywcą czeskiej huty ma być brytyjska spółka Liberty House. Kontroluje ją hinduski inwestor Sandžíva Gupta.

ArcelorMittal to największy koncern hutniczy na świecie.
Fot. AW (wnp.pl)

I tu Komisja Europejska ma wątpliwości. Według niej ważne jest, aby nowy właściciel huty Ostrava rzeczywiście był niezależny od ArcelorMittal i rzeczywiście konkurował z największym koncernem hutniczym na świecie. Komisja bada, czy faktycznie tak jest.

Co więcej nie wiadomo, kiedy Komisja Europejska ostatecznie oceni transakcję sprzedaży czeskiej huty. Na przebieg transakcji wpływ mogą mieć także wybory do Parlamentu Europejskiego. Wcześniej co do sprzedaży huty w Ostrawie wyrażała sceptycyzm Praga.

Czeska huta musi bowiem zmodernizować koksownię, potrzebuje także nowej walcowni. Bez tych inwestycji nie będzie mogła skutecznie konkurować na rynku. Nie jest także wyjaśniona kwestia pozwoleń na emisje. Czesi obawiają się, że zakład po wyjściu spod skrzydeł ArcelorMittal otrzyma ich zbyt mało i będzie musiał je kupować na rynku. To oznaczać będzie ogromne nakłady finansowe.

Kłopoty ze sprzedażą Huty Ostrawa sprawiają, że opóźnia się jednocześnie przejęcie przez ArcelorMittal kontroli nad włoska hutą Ilva.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019