Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Australijczycy pogrozili palcem Polsce. Wszystko przez tę inwestycję

Autor:  ZWI  |  11-02-2019 14:18  |  aktualizacja: 11-02-2019 14:19
Spółka Prairie Mining przekazała 5 lutego 2019 roku premierowi, prezydentowi, ministrowi spraw zagranicznych i marszałkowi Sejmu informację o pozwaniu Polski w międzynarodowym arbitrażu. Podstawą jest Bilateral Investment Treaties (BIT), czyli umowa o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji zawarta między państwami, a taką ma z Australią Polska.

O sprawie poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". Pozew Prairie Mining ma dotyczyć budowy dwóch kopalń - Jan Karski na Lubelszczyźnie w sąsiedztwie Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz Dębieńsko na Górnym Śląsku w sąsiedztwie kopalni Knurów-Szczygłowice, która należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Tak Australijczycy wyobrażają sobie kopalnię Dębieńsko
Fot. mat.pras.

Prairie Mining już 2018 roku, po utracie wyłączności na ubieganie się o koncesję wydobywczą dla kopalni Jan Karski, zagroziła arbitrażem. Według niej decyzja resortu środowiska naruszała prawo, natomiast ministerstwo przekonywało, że jest inaczej. 

Ostateczna decyzja o odwołaniu się do międzynarodowego arbitrażu zapadła jednak na początku tego roku. Spółka zasugerowała to w datowanym na 31 stycznia 2019 raporcie kwartalnym. Czytamy w nim, że Australijczycy otrzymali w ubiegłym miesiącu finalną decyzję odmowną w sprawie poprawionego wniosku o koncesję. Ale na tym - ich zdaniem - nie koniec sprawy. Zamierzają bowiem przedsięwziąć kolejne kroki prawne.

Prairie Mining może się domagać od Polski nawet 8-10 mld zł odszkodowania. Jak jednak dowiedział się WNP.PL to ostateczność, ponieważ Australijczycy chcą sprawę sfinalizować polubownie.

Australijczycy planują w Polsce zbudować kopalnię Jan Karski w bezpośrednim sąsiedztwie Lubelskiego Węgla Bogdanka. Planowana roczna produkcja węgla handlowego w kopalni Jan Karski miałaby wynosić około 6,3 mln ton, a łączne nakłady inwestycyjne lubelskiego projektu szacowano na 632 mln dol.

Drugim projektem, w który zaangażowane jest Prairie, to projekt Dębieńsko dysponujący zasobami węgla koksowego typu 35 oraz posiadający 50-letnią koncesją wydobywczą. Dębieńsko chętnie przejęłaby Jastrzębska Spółka Węglowa, której zależy na poszerzaniu swojej bazy zasobowej. 

Polska i Australia podpisały umowę o ochronie wzajemnych inwestycji (bilateral investment treaty), co umożliwia firmom z obydwu krajów dochodzić swoich praw w arbitrażu. Taki projekt jest złożony i kilkuetapowy.

Zobacz też: Co przyniosą negocjacje między JSW a Prairie?

oraz JSW kontynuuje rozmowy z Prairie Mining

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019