Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Najstarszy krakowski most – Piłsudskiego zostanie wyremontowany

Autor: PAP/DC
Dodano: 11-02-2019 18:29

Najstarszy kompletny, krakowski most na Wiśle imienia marszałka Józefa Piłsudskiego łączący Kazimierz z Podgórzem zostanie wyremontowany. Zyska też iluminację.

Prace na moście będą prowadzone przy okazji remontu ul. Krakowskiej, który rozpocznie się w marcu i potrwa 10 miesięcy. Jak poinformował krakowski Urząd Miasta sam most zostanie zamknięty na osiem miesięcy.

W tym czasie wykonawca będzie m.in. musiał usunąć kable, a pod spodem przeprawy poprowadzona zostanie nowa instalacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W ramach prac ułożone zostaną: wyciszone torowisko oraz nowa nawierzchnia na jezdni i chodnikach. Poprawione zostanie odwodnienie mostu, a jednym z najbardziej spektakularnych etapów prac będzie podnoszenie poszczególnych jego elementów tak, aby umożliwić wymianę łożysk na przyczółkach.

Zniszczone i skorodowane nity, za pomocą których połączone są elementy mostu zastąpią śruby. Stalowa konstrukcja będzie oczyszczona poprzez piaskowanie, odnowione zostaną balustrady, a zwieńczeniem prac będzie montaż nowych latarni oraz iluminacji. Rozświetlą one długą na 147,5 metra kratownicową konstrukcję.

Most im. marszałka Józefa Piłsudskiego oddano do użytku w 1933 r. Jest to najstarszy, kompletny most na Wiśle w Krakowie. Na przestrzeni 86 lat przeszedł kilka kompleksowych remontów, a w 2014 r. przeprowadzono naprawę nawierzchni.

Czytaj też: Ruszył najważniejszy etap budowy nowego mostu kolejowego na Wiśle w Krakowie. W połowie roku PKP Polskie Linie Kolejowe planują przekazać obiekt do użytku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020