Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

We wtorek w Świnoujściu dostawa amerykańskiego LNG z rynku spot

Autor:  PAP/DC  |  11-02-2019 18:49
We wtorek, 12 lutego 2019 r., do terminala LNG w Świnoujściu przypłynie metanowiec Flex Rainbow z 64 tys. ton gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych. PGNiG kupiło ładunek w transakcji typu spot od firmy Centrica. Jak podkreśliła spółka, to już trzeci ładunek z rynku spot w tym roku.

Ładunek po regazyfikacji odpowiada 90 mln m sześc. gazu.

12 lutego 2019 r., do terminala LNG w Świnoujściu przypłynie metanowiec Flex Rainbow z 64 tys. ton gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych
mat. pras.

- Dostawa, która przypływa 12 lutego, jest już trzecią dostawą spotową w tym roku, a jedenastą tego typu od początku działalności terminalu w Świnoujściu - podkreślił wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak.

Jak dodał, kontrakty spot to efekt prac zespołu tradingowego PGNiG pracującego w Londynie.

- Analizuje on sytuację na globalnym rynku i prognozuje dalszy wzrost liczby korzystnych ofert na dostawy LNG - zaznaczył  Maciej Woźniak.

PGNiG sprowadza do Polski skroplony gaz ziemny z Kataru, Norwegii i USA na podstawie umów z Qatargas i firmą Centrica oraz na bazie umów spotowych.

W 2019 r. rozpoczną się regularne dostawy LNG z USA na podstawie długoterminowego kontraktu z Cheniere Energy - jednej z czterech umów, jakie PGNiG podpisało z amerykańskimi partnerami w zeszłym roku.

Kolejna dostawa LNG do Świnoujścia zaplanowana jest na 10 marca. Ładunek przypłynie do Polski w ramach długoterminowego kontraktu z Qatargas.

Czytaj też: Belgijska spółka Fluxys i holenderska Titan LNG podpisały umowę na budowę w porcie w Antwerpii specjalnego mini gazoportu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019