Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Kompromis ws. Nord Stram 2 zbliżony do propozycji krajów UE

Autor:  PAP/rs  |  13-02-2019 06:56  |  aktualizacja: 13-02-2019 07:52
Kompromis Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i państw członkowskich ws. dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2 jest zbliżony do mandatu ustalonego przez ambasadorów w ubiegły piątek - wynika z informacji uzyskanych w Radzie UE.

  • Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, krajów członkowskich (Rada UE) i Komisji Europejskiej porozumieli się w Strasburgu ws. projektu nowelizacji dyrektywy gazowej, który dotyczy gazociągu Nord Stream 2.
  • "Główne założenia mandatu przyjętego przez ambasadorów państw członkowskich zostały zachowane w ustalonym kompromisie w sprawie dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2" - powiedziało źródło w Radzie UE.
  • Wiceszef PE Zdzisław Krasnodębski (PiS) powiedział, że podczas rozmów nad propozycją Komisja Europejska przekonywała strony, iż gazociąg Nord Stream 2 będzie w całości podlegał prawu unijnemu.

Przedstawiciele PE, krajów członkowskich i KE porozumieli się w Strasburgu ws. projektu nowelizacji dyrektywy gazowej, który dotyczy gazociągu Nord Stream 2.
Fot. mat. pras. Nord Stream 2

Porozumienie kończy wielomiesięczny impas w pracach nad projektem dyrektywy. Rozmowy toczyły się od końca 2017 roku.

KE przedstawiła projekt nowelizacji dyrektywy w październiku 2017 r. Przewidywał on, że podmorskie części gazociągów przebiegających przez terytorium UE będą w całości podlegały przepisom restrykcyjnego unijnego trzeciego pakietu energetycznego. W rezultacie projekt stałby się mniej rentowny.

Wiceszef PE Zdzisław Krasnodębski (PiS) powiedział  wychodząc w nocy z negocjacji dot. dyrektywy gazowej w Strasburgu, że podczas rozmów nad propozycją Komisja Europejska przekonywała strony, iż gazociąg Nord Stream 2 będzie w całości podlegał prawu unijnemu.

Krasnodębski powiedział, że zawarty w nocy z wtorku na środę kompromis jest zbliżony do propozycji Rady UE w sprawie dyrektywy. "Negocjacje niestety były dosyć jednostronne. Parlament Europejski chciał jeszcze dziś zawrzeć kompromis, Komisja Europejska z kolei była zadowolona z tego, co przyjęli ambasadorowie krajów członkowskich. W związku z tym było małe pole manewru" - wskazał.

Jak zaznaczył, Komisja Europejska przekonywała, że w efekcie wejścia w życie dyrektywy w kształcie kompromisowym, jej regulacje obejmą całość Nord Stream 2. Wskazywała jednak - jak mówił - że w przypadku Nord Stream 2 kraj UE, do którego będzie docierał gazociąg - Niemcy - będzie negocjował zastosowanie tej dyrektywy. Na te negocjacje ma mieć wpływ Komisja Europejska.

"Można postawić pytanie, czy to nie oznacza, że - jak ogłaszali Rosjanie i Niemcy - Nord Stream 2 powstanie i argument, że jest niezgodny z regulacjami europejskimi odpadnie, że będą w stanie dostosować się do tych nowych regulacji" - mówił Krasnodębski.

Dodał, że europosłowie mieli mało czasu na pracę nad propozycją. "Być może w tym tekście są jeszcze jakieś ukryte możliwości. Przekonywano nas, że nie ma i że jeśli to porozumienie nie zostanie zawarte we wtorek, to być może Rada UE wycofa się z tego stanowiska. To oczywiście nie zostało powiedziane wprost, ale w czasie pracy wywierana była na nas pewna presja" - wskazywał. Negocjacje trwały ok. 9 godzin.

Jak dodał, PE chciał, żeby dyrektywa obejmowała też wyłączne strefy ekonomiczne poszczególnych krajów. Tak się jednak nie stało. "Pojawiały się argumenty, że to nie jest zgodne z prawem międzynarodowym, mimo, że były ekspertyzy, że jest to zgodne z prawem międzynarodowym. W efekcie w kompromisie znalazł się zapis dotyczący wód terytorialnych" - poinformował Krasnodębski

Ambasadorowie krajów UE dali w ubiegły piątek "zielone światło" do negocjacji z europarlamentem i KE nad ostatecznym kształtem przepisów. Wprowadzili jednak do projektu niemiecko-francuską poprawkę zawężającą stosowanie unijnego prawa wobec gazociągów na morzach.

Chodzi o zapis, który mówi, że prawu unijnemu będą podlegały te części morskiego gazociągu, które przebiegają przez wody terytorialne ostatniego państwa członkowskiego na trasie nitki. A więc wedle tej propozycji dyrektywie będzie podlegała tylko ta część Nord Streamu 2, która przebiega przez wody terytorialne Niemiec.

Co to oznacza? Tyle, że w przypadku Nord Streamu 2 warunki prawne dla pozostałej części przebiegającego przez Morze Bałtyckie gazociągu (poza wodami terytorialnymi Niemiec) musiałyby zostać wynegocjowane przez Niemcy z Rosją w ramach międzyrządowej umowy.

Poprawka ostatecznie została zaakceptowana przez niemal wszystkie kraje, w tym Polskę.

"Główne założenia mandatu przyjętego przez ambasadorów państw członkowskich zostały zachowane w ustalonym kompromisie w sprawie dyrektywy dotyczącej Nord Stream 2" - powiedziało źródło w Radzie UE.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019