Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

IFRS16, czyli co trzeba wiedzieć o obowiązującym standardzie

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę Hicron Sp. z o.o.
Dodano: 19-02-2019 10:00

Od 1 stycznia 2019 roku w znacznym stopniu zmienił się sposób klasyfikowania umów leasingowych. Wszystko to z powodu opublikowanego parę lat wcześniej nowego standardu rachunkowości – MSSF16 bądź z angielskiego IFRS16. Niestety, liczne raporty donoszą, że nie wszystkie firmy przygotowały się na wdrożenie zmian w obszarze sprawozdawczości. Co można więc w takiej sytuacji zrobić? Jak się przygotować? I co ta zmiana tak naprawdę dla przedsiębiorców oznacza?

Kilka słów wstępu o IFRS16

Dzięki wejściu w życie nowego standardu IFRS16, każda umowa leasingowa ujmowana jest w bilansie jako leasing finansowy. Oznacza to, że z początkiem roku przestała obowiązywać dotychczasowa kwalifikacja leasingu na operacyjny i finansowy, co przyczyni się do ujednolicenia rachunku zysków i strat firm. Takie podejście do leasingu ma umożliwić jednoznaczną interpretację danych finansowych i wskaźników finansowych przedsiębiorstw i tym samym umożliwić miarodajne porównywanie sytuacji finansowych przedsiębiorstw.

Dla kogo IFRS16?

Nowy standard rachunkowości dotyczy przede wszystkim spółek publicznych korzystających ze standardów MSSF. Do zmian powinni dostosować się także najemcy i dzierżawcy, zarówno nieruchomości jak i innych wysokiej wartości aktywów. Ustawa określa także kryteria zwolnienia ze stosowania zasad IFRS16, są to: Jak się przygotować?

Przede wszystkim konieczna jest dogłębna i precyzyjna analiza prowadzonej działalności biznesowej pod kątem zastosowania IFRS16. Jeśli wykryjemy w naszej firmie obszary, na które wpływ mają obecnie obowiązujące standardy rachunkowości, kolejnym krokiem będzie wprowadzenie niezbędnych zmian systemowych bądź zakup rozwiązania informatycznego, które spełniać będzie nasze biznesowe potrzeby. Ostatnim krokiem transformacji, wieńczącym wdrażanie zmian w organizacji, będzie przystosowanie strategii biznesowej w obszarze leasingu do obowiązującego standardu.

Czy wiem wystarczająco dużo na temat IFRS16?

Chcesz dowiedzieć się jak cały ten proces przeprowadzić? Chcesz pogłębić swoją wiedzę w obszarze leasingu operacyjnego i zrozumieć zmiany, które zaszły? Zapraszamy na bezpłatny business lunch "Przygotuj się na IFRS16" organizowany przez Hicron Sp. z o.o.. Podczas spotkania zaproszeni eksperci rozwieją wszelkie wątpliwości pojawiające się w obszarze nowego standardu rachunkowości IFR16 oraz odpowiedzą na wszystkie pytania o narzędzia, które usprawnią przygotowanie organizacji do wdrożonych zmian. Na spotkaniu, które odbędzie się 4 kwietnia w Warszawie, poruszone zostaną także najważniejsze kwestie związane z wykorzystaniem posiadanych systemów informatycznych do zarządzania leasingiem. Będzie to już 4 edycja spotkania organizowana przy współpracy z SAP Polska i KPMG Polska. Poprzednie spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem i były bardzo pozytywnie ocenianie przez uczestników.

Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie www.hicron.com/ifrs16/.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020