Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Orlen, Lotos, Radio Zet. Rynek fuzji i przejęć w 2019 zapowiada się ciekawie

Autor:  Bartosz Dyląg  |  22-02-2019 06:00  |  aktualizacja: 21-02-2019 22:10
W 2018 roku przeprowadzono w Polsce 323 fuzje i przejęcia, a ich łączna wartość wyniosła blisko 6,5 miliarda euro. To spadek o 40 proc. względem 2017 roku, jednak bieżący rok powinien być ciekawy.

  • 27 lutego w Warszawie spotkamy się na XIX edycji Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Wśród wiodących tematów wydarzenia znajdą się fuzje i przejęcia.
  • Dyskusja będzie się koncentrowała na analizie spodziewanych korzyści strategicznych i finansowych oraz zagrożeń związanych z fuzjami i przejęciami.
  • Panel „Fuzje i przejęcia” w godz. 15.30-17.00.

Największa transakcja 2018 r.: Atrium European Real Estate kupił za 301,5 mln euro warszawskie domy towarowe Wars Sawa Junior
Fot. mat. pras.

Forum Zmieniamy Polski Przemysł przygotowuje redakcja Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu WNP.PL.

Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2019 - zarejestruj swój udział

Udział w panelu „Fuzje i przejęcia” potwierdzili już: Tomasz Ciborowski, partner w Enterprise Investors; Robert Gawałkiewicz, partner zarządzający, radca prawny w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak; Przemysław Schmidt, członek rady nadzorczej Paged oraz Igor Wasilewski, prezes PERN.

Sektor nieruchomości z największą liczbą fuzji i przejęć


Z opublikowanego niedawno raportu Emerging Europe M&A 2018/2019 wynika, że w 2018 roku przeprowadzono w Polsce 323 fuzje i przejęcia, a ich kumulatywna wartość wyniosła blisko 6,5 miliarda euro. Koniem pociągowym był rynek nieruchomości, na którym doszło do kilku spektakularnych transakcji.

Atrium European Real Estate kupił za 301,5 mln euro warszawskie domy towarowe Wars Sawa Junior, Goldman Sachs nabył za 272,1 mln euro czołowego dewelopera na polskim rynku mieszkaniowym - Robyg. Właściciela w ubiegłym roku zmieniły też za kwotę 200 mln euro budynki C i D w warszawskim Gdański Business Center, za podobną kwotę zostało sprzedane inwestorowi z Republiki Południowej Afryki portfolio dziewięciu parków logistycznych.

Za nieco mniej, bo za 190 mln euro właściciela zmieniły warszawskie budynki biurowe Lumen oraz Skylight, a za 175 mln euro spółka Madison International Realty kupiła budynek A kompleksu Warsaw Spire Complex.

Także na rynku bankowym doszło do kilku istotnych akwizycji. Bank BGŻ BNP Paribas przejął za 770,3 mln euro podstawową działalność Raiffeisen Bank Polska, Bank Millenium w transakcji o wartości 425,5 mln euro nabył Euro Bank, a Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju kupił za 99,8 mln dolarów 4,5 proc. akcji BGŻ BNP Paribas.

Ważnym graczem na rynku fuzji i przejęć w 2018 roku był Polski Fundusz Rozwoju, który zakupił bydgoskiego producenta pojazdów szynowych Pesa oraz Polskie Koleje Linowe. PFR wspólnie z hiszpańską grupą Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles wziął udział w wartej 300 mln euro transakcji kupna Solaris Bus & Coach. PFR objął 35 proc. udziałów spółki.

Koniecznie trzeba także wspomnieć o nabyciu przez Grupę Azoty za prawie mld zł niemieckiego Compo Expert, co polskiej grupie ma pozwolić na rozwój segmentu specjalistycznych nawozów.

Ciekawy 2019 rok


Liczba transakcji na polskim rynku M&A w 2018 roku była całkiem spora, jednak w stosunku do 2017 roku nastąpił spadek jego wartości o blisko 40 proc. Nieco ciekawiej zapowiada się pod tym względem rok 2019.

Niedawno Agora zakomunikowała, że razem z czeską spółką SFS Ventures zawarła przedwstępną i przyrzeczoną umowę nabycia udziałów w spółce Eurozet, właściciela Radia ZET, przy czym Agora ma zakupić 40 proc. udziałów w tej spółce za 130,75 mln zł, pozostałe 60 proc. udziałów przejmie SFS Ventures.

Także PKN Orlen pod kierownictwem Daniela Obajtka konsekwentnie zmierza do finalizacji przejęcia Grupy Lotos. W zeszłym roku Orlen nabył już za ponad 4 mld zł pozostałe udziały w swojej czeskiej spółce zależnej Unipetrol, kładąc tym samym kres sporom z dotychczasowymi akcjonariuszami mniejszościowymi.

Na świecie megaprojekty


Także pierwsza połowa 2018 roku na rynkach międzynarodowych była dla sektora M&A bardzo dobra, w III kwartale zanotowano nieznaczny spadek wartości transakcji. Oblicza się, że w skali globalnej w ubiegłym roku zakończone fuzje i przejęcia osiągną wartość około 3,1 biliona dolarów.

Wartość rynku napędzają jednak głównie megaprojekty o wartości co najmniej 5 mld dolarów. Przykładami są: przejęcie Shire przez Takeda Pharmaceutical o wartości 62 mld dolarów, przejęcie przez Comcast sieci telewizji Sky o wartości 40 mld dolarów czy też całkiem niedawno ogłoszony przez IBM zakup Red Hat za 34 mld dolarów.

Szanse i zagrożenia


Fuzje i przejęcia są immanentnym elementem rozwoju każdego przedsiębiorstwa i traktowane są przez kadrę menadżerską jako skuteczny środek do szybkiego dostosowania się firmy do wyzwań rynku lub w celu uzyskania przewagi nad konkurencją lub obrony przed przyszłymi zagrożeniami.

Rozwojowi korporacji ciągle towarzyszą przejęcia i dezinwestycje, traktowane jako rozsądne strategie rozwoju i walki konkurencyjnej. Możliwości organicznego wzrostu przedsiębiorstwa są bowiem ograniczone.

Generalnie finalnym efektem fuzji lub przejęcia powinien być wzrost wartości powstałej firmy, przychodów i udziału w rynku, transfer know how, poszerzenie bazy produktowej i klientów, itp. Fuzje czy przejęcia to jednak także zagrożenia, wynikające chociażby z niedookreślenia celu transakcji, z oporu w przedsiębiorstwie przejmowanym, rozrostu organizacji i niedoświadczenia kadr, ze zbytniego optymizmu, braku znajomości dokumentacji firmowej, różnych kultur organizacyjnych, braku środków czy z nieznajomości branży.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019