Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Donald Trump i Kim Dzong Un przykuli uwagę inwestorów

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 27-02-2019 10:42

Uwaga globalnych inwestorów będzie 27 lutego skierowana na Hanoi - w związku ze szczytem Trump-Kim - i ponownie na komentarze szefa Fed Jerome'a Powella, który wystąpi w amerykańskim Kongresie.

Indeksy w Europie - godz. 09.25

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3278,72 -0,32
DAX Niemcy 11505,44 -0,31
FTSE 100 W.Brytania 7116,01 -0,49
CAC 40 Francja 5222,68 -0,31
IBEX 35 Hiszpania 9215,60 -0,13
FTSE MIB Włochy 20469,87 0,05

Giełdy w Europie rozpoczynają środę na czerwono. Tanieją akcje m.in. Unilever - o 1,4 proc. - i Reckit Benckiser Group - o 1,9 proc. - po wynikach dotyczących rocznej sprzedaży.

Beiesdorf traci 10,0 proc. po prezentacji planów inwestycyjnych.

Marks & Spencer na minusie o 7,9 proc. Spółka podała, że planuje pozyskać 600 mln funtów na finansowanie joint venture z Ocado Group.

Giełdy w regionie zbliżają się jednak do zakończenia drugiego z kolei miesiąca z zyskami, do których przyczyniły się m.in. "gołębie" komentarze bankierów centralnych z Fed i postępy w negocjacjach handlowych USA-Chiny - wskazują analitycy.

Tymczasem w środę wieczorem w Hanoi (południe w W-wie) dojdzie do spotkania na szczycie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

W pierwszej kolejności planowane jest prywatne spotkanie powitalne, następnie obaj przywódcy zasiądą razem do kolacji, podczas której Trumpowi towarzyszyć będą sekretarz stanu Mike Pompeo i p.o. szefa prezydenckiej kancelarii Mick Mulvaney. Dalsze rozmowy planowane są na czwartek.

"Korea Północna ma 'ogromny potencjał', a 'mój przyjaciel' Kim Dzong Un stoi przed historyczną szansą" - ocenił w środę w Hanoi prezydent USA na kilka godzin przed rozpoczęciem swojego drugiego szczytu z północnokoreańskim przywódcą.

Trump i Kim spotkali się po raz pierwszy w czerwcu 2018 roku w Singapurze. Kim zadeklarował wówczas gotowość do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego", ale nie ogłoszono jak dotąd konkretnego harmonogramu tego procesu.

Teraz amerykański przywódca spróbuje przekonać Kima, by porzucił ambicje związane z bronią nuklearną.

Tymczasem Izba Reprezentantów USA przegłosowała we wtorek rezolucję unieważniającą decyzję prezydenta Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na południowej granicy, dzięki której możliwe było wykorzystanie różnych źródeł finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem.

Rynki czekają natomiast na drugą część wystąpienia prezesa Fed Jarome'a Powella na temat gospodarki, tym razem przed komisją finansową Izby Reprezentantów.

We wtorek Powell przed senacką komisją ds. bankowości, określił gospodarkę USA jako zdrową", a prognozy jako "korzystne". Dodał jednak, że warunki finansowe są mniej sprzyjające, niż miało to miejsce w zeszłym roku.

Powell wystąpi w środę o 16.00.

Gracze rynkowi śledzą rozwój wydarzeń związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W brytyjskiej Izbie Gmin zaplanowano blok głosowań nad niewiążącą prawnie, ale potencjalnie ważną politycznie uchwałą parlamentu na temat stanu negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Analitycy zwracają uwagę, że wydarzenia w Kaszmirze raczej nie będą mieć większego znaczenia dla Europy.

MSZ Pakistanu poinformowało w środę, że siły powietrzne tego kraju zaatakowały obiekty w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru, a także zestrzeliły dwa indyjskie odrzutowce w swojej przestrzeni powietrznej. Schwytano jednego z indyjskich pilotów.

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w środę władze Indii i Pakistanu do zachowania powściągliwości.

W środę na rynku walutowym funt zyskuje 0,2 proc. do 1,3275 dol., najwyżej od niemal 8 miesięcy. Japoński jen zwyżkuje 0,2 proc. do 110,38 za dolara USA.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pkt bazowy do 2,63 proc.

Ropa na NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 0,7 proc. do 55,89 dol. za baryłkę.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019