Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

90 mln zł na budowę dróg w Poznaniu przeznaczy Zarząd Dróg Miejskich

Autor: PAP/ICH
Dodano: 02-03-2019 18:33

90 mln zł przeznaczy w tym roku Zarząd Dróg Miejskich na budowę dróg w Poznaniu – poinformował magistrat. Dodatkowe około 1,2 mln zł zostanie wydanych na utrzymanie i poprawę jakości dróg gruntowych w mieście.

- Na budowę nowych dróg zarezerwowanych jest w tym roku niemal 90 mln zł. To, które drogi i kiedy powinny być wybudowane, ustalane jest po rozmowach z radami osiedli. Lokalne samorządy mają znaczny wpływ również na plany remontowe lub równanie ulic. Mogą także wyasygnować środki lub partycypować w kosztach budowy - wskazał poznański magistrat.

Czytaj także: GDDKiA: w 2019 roku przetargi na budowę 435 km dróg za 20 mld zł

Mieszkańcy Poznania mogą również sami wystąpić do urzędników w sprawie budowy ulic. O miejskie pieniądze można zabiegać w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta, a wartość dofinansowania może wynieść do 75 proc. kosztów.

Poznański magistrat przypomniał, że w administracji Zarządu Dróg Miejskich jest 2016 ulic o łącznej długości 1061 km. Ponad 25 proc. z nich to drogi gruntowe o długości w sumie 130 km.

Czytaj również: GDDKiA chwali się 176 przetargami na budowę dróg

Liczba ulic rośnie z roku na rok m.in. w związku z budową nowych nawierzchni wraz z niezbędną infrastrukturą podziemną lub przekazywaniem miastu ulic wewnętrznych. Na bieżące utrzymanie dróg gruntowych, czyli ich równanie i utwardzanie, Zarząd Dróg Miejskich wydaje miesięcznie średnio około 100 tys. zł, czyli 1,2 mln zł rocznie.

Urząd miasta podkreślił, że Zarząd Dróg Miejskich reaguje na każde zgłoszenie dotyczące konieczności wyrównania lub załatania ubytków w nawierzchni asfaltowej. Zgłoszenia uszkodzeń jezdni przyjmuje w godzinach pracy Wydział Remontów i Utrzymania Dróg ZDM. Uszkodzenia można także zgłaszać przez całą dobę telefonicznie, kontaktując się z Centrum Operacyjnym Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020