Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Jarosław Gowin: sieć Łukasiewicz da impuls do innowacyjności

Autor: PAP/TE
Dodano: 05-03-2019 09:44

Powstanie sieci badawczej Łukasiewicz sprawi, że instytuty badawcze zamiast bezsensownie ze sobą konkurować, rozpoczną współpracę - mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Co utworzenie sieci badawczej Łukasiewicz zmieni w polskiej innowacyjności?

- Przede wszystkim stworzenie takiej sieci instytutów badawczych da realne naukowe podłoże dla rozwoju polskiej gospodarki i nadania jej bardziej innowacyjnego charakteru. Jesteśmy bowiem bardzo mocni, jeśli chodzi o tradycyjne branże przemysłu, wciąż dużo gorzej natomiast radzimy sobie tam, gdzie w grę wchodzą innowacyjne, przełomowe produkty.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zwana inaczej planem Morawieckiego, zakłada przekształcenia polskiej gospodarki w gospodarkę innowacyjną. Nieprzypadkowo więc stworzenie sieci badawczej Łukasiewicz znalazło się wśród priorytetów expose premiera Morawieckiego. Cieszę się, że udało nam się dowieźć ten projekt do pomyślnego finału.

Jednym z celów utworzenia tej sieci jest ożywienie współpracy nauki i biznesu. Co zmieni sieć, bo przecież i do tej pory taka współpraca była możliwa, może problem tkwi w przyzwyczajeniach i mentalności?

- Instytuty wchodzące w skład sieci od początku - a wiele z nich istnieje od dziesiątków lat - były powołane do tego, żeby współpracować z biznesem, z przedsiębiorstwami. Problem tkwi gdzie indziej. Widzimy, że w przypadku polskich naukowców umiejętności komercjalizowania pomysłów nie są najwyższe. Mamy tu do czynienia z pewną barierą.

Cały wywiad do przeczytania w portalu PulsHR.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019