Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Budimex szykuje budowę obwodnicy Łańcuta

Autor: PAP/TE
Dodano: 06-03-2019 12:40

We wrześniu 2019 r. planowane jest rozpoczęcie prac przy budowie obwodnicy Łańcuta (woj. podkarpackie). Inwestycja, która ma kosztować niemal 116 mln zł, powinna być gotowa do września 2021 r.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Joanna Rarus, jeszcze w marcu złożony zostanie wniosek o wydanie decyzji ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej). O decyzję, w imieniu GDDKiA, wystąpi wykonawca obwodnicy - firma Budimex.

"Harmonogram zakłada rozpoczęcie budowy we wrześniu br., jednak uzależnione jest to od tego, kiedy wydana zostanie decyzja ZRID" - dodała Rarus.

Obwodnica Łańcuta będzie miała niemal 6 km długości. Inwestycja realizowana jest w systemie "optymalizuj-projektuj-buduj". Oznacza to, że wykonawca m.in. zaprojektuje, uzyska wymagane prawem decyzje, a także wybuduje i odda do użytkowania odcinek drogi krajowej nr 94, który będzie obwodnicą Łańcuta.

W ubiegłym tygodniu w Rzeszowie odbyło się posiedzenie Zespołu Oceny Projektów Inwestycyjnych poświęcone tej inwestycji. Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele GDDKiA, wykonawcy, a także władz samorządowych.

Jak podkreśliła rzeczniczka, na etapie prac projektowych wykonawca zaproponował nowe rozwiązania, do których zgłoszone zostały wnioski władz samorządowych. "Wychodząc naprzeciw zgłoszonym postulatom, tam gdzie była taka możliwość, w znaczącej części uwzględniliśmy je w projekcie budowlanym" - powiedziała Rarus.

Wśród zmian zaproponowanych przez samorząd jest m.in. dodatkowy wjazd i wyjazd ze szpitala powiatowego oraz Centrum Kształcenia i Zespołu Szkół Technicznych do drogi krajowej nr 94. Zaprojektowano też nowe zatoki autobusowe lub zmieniono lokalizację istniejących.

Obwodnica będzie miała po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, z trwałym rozdzieleniem kierunków jazdy. Po obu stronach drogi powstaną chodniki, ścieżki rowerowe oraz zatoki autobusowe. Inwestycja zakłada również wybudowanie kilku rond.

Droga krajowa nr 94, której częścią będzie obwodnica Łańcuta, biegnie od granicy z Niemcami w Zgorzelcu do granicy z Ukrainą w Korczowej. Stanowi alternatywę dla autostrady A4.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020