Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Tauron usuwa uszkodzenia spowodowane przez huraganowy wiatr

Autor:  PAP/PM  |  10-03-2019 16:54
Energetycy Taurona naprawiają uszkodzone przez silny wiatr linie energetyczne. Do godz. 14.00 przywrócono zasilanie do 95 proc. gospodarstw domowych, które zgłosiły awarie - poinformowała spółka.

Silny wiatr na południu Polski, osiągający w porywach do 120 km/h, połączony z intensywnymi opadami deszczu, spowodował łamanie się drzew, które przewracając się uszkadzały linie energetyczne. Tauron Dystrybucja zanotował ponad 2 tysiące zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii energetycznych. Około 6.00 rano na południu Polski zasilanie nie docierało do blisko 26 tys. gospodarstw domowych.

Tauron usuwa skutki huraganowego wiatru.
Fot. Materiały prasowe

Najtrudniejsza sytuacja była w województwach małopolskim i śląskim, gdzie w sobotę w nocy wiało i padało najintensywniej. Tam energetycy mają najwięcej pracy. Łamiące się drzewa przede wszystkim zrywały przewody energetyczne, uszkadzały izolatory i niejednokrotnie słupy energetyczne.

Do usuwania awarii Tauron zmobilizował 220 brygad energetyków wykorzystujących ponad 200 pojazdów, w tym samochody pogotowia energetycznego oraz 70 pojazdów specjalistycznych.

Jak zaznaczyła spółka, w pierwszej kolejności były zabezpieczane przede wszystkim zgłoszenia o charakterze zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, czyli np. zerwane przewody w okolicach domostw czy skrzyżowań z drogami i ulicami.

Energetycy usuwanie awarii zawsze zaczynają od przywrócenia funkcjonowania linii wysokiego napięcia, potem prace są kontynuowane na liniach średnich napięć, a następnie usuwane są uszkodzenia linii niskiego napięcia.

W niedzielę o godzinie 14.00 na terenie, gdzie Tauron dostarcza prąd, bez zasilania pozostaje jeszcze około 1,6 tys. klientów, w tym na terenie województw małopolskiego 746, śląskiego 613, opolskiego 31, a dolnośląskiego 238 - poinformowała spółka.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019