Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Feerum ze wsparciem BGK w sprawie eksportu na Ukrainę

Autor:  PAP/PSZ  |  11-03-2019 15:36
Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z Feerum umowę wykupu wierzytelności dotyczących polskiego eksportu na Ukrainę na kwotę 30,25 mln euro. To największy z dotychczas zrealizowanych wykupów eksportowych.

  • Feerum jest jednym z największych w Polsce producentów kompleksowych elewatorów zbożowych.
  • Głównymi produktami firmy są suszarnie i silosy wraz z oprzyrządowaniem.
  • BGK to państwowy bank rozwoju.

Feerum produkuje silosy.
Fot. mat. pras.

Jak wskazano w komunikacie z 11 marca, podpisana przez przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Feerum umowa wykupu wierzytelności dotycząca polskiego eksportu na Ukrainę to "największe w historii programu rządowego Finansowe Wspieranie Eksportu wykorzystanie wykupu wierzytelności jako instrumentu finansującego dostawę za granicę".

Dodano, że kwota, której dotyczy transakcja, to 30,25 mln euro.

"Feerum S.A. jest jednym z największych w Polsce producentów kompleksowych zespołów suszarniczo - magazynowych. Spółka podpisała kontrakt eksportowy na dostawę silosów z ukraińską firmą Epicentr K LLC. Umowa podpisana z BGK dotyczy natomiast wykupu wierzytelności z tytułu powyższego kontraktu" - wyjaśniono.

Jak zaznaczono, to pierwsza tego typu transakcja na rynku polskim dotycząca eksportu na Ukrainę.

"Oferowany przez BGK instrument wsparcia eksportu daje beneficjentowi możliwość m.in. przeznaczenia środków na zwiększenie obrotów, umożliwia zaoferowanie importerowi lepszych warunków płatności i eliminuje ryzyko finansowe związane z nieuregulowaniem przez importera zobowiązania" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, Karol Rozenberg, ekspert ds. sprzedaży finansowania handlu w BGK.

Jak zaznaczono, wykup wierzytelności ogranicza ryzyko braku zapłaty ze strony kontrahenta za otrzymany towar lub zrealizowaną usługę. "Pieniądze nie przekraczają granicy, a BGK wypłaca środki bezpośrednio na rachunek polskiego eksportera" - czytamy. Dodano, że wierzytelności są ubezpieczone przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

"Podpisanie umowy z BGK umożliwia nam sfinansowanie całości kontraktu i znacznie ułatwia prowadzenie działalności eksportowej oraz współpracę z naszym ukraińskim partnerem" - skomentował, cytowany w komunikacie, prezes Feerum Daniel Janusz.

Jak podało BGK, Feerum to spółka, która w skali globu praktycznie nie ma konkurencji działającej tak kompleksowo w swojej branży. Co ważne, niemal 100 proc. swoich produktów wytwarza sama. Zlokalizowana jest w województwie dolnośląskim.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju; aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019