Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Od marca 1,2 mld zł dla Społecznego Budownictwa Czynszowego

Autor:  PAP/KM  |  12-03-2019 17:32
W marcu ruszył nabór wniosków o udzielenie preferencyjnych kredytów w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. W wiosennej edycji naboru do rozdysponowania jest 1,2 mld zł - dodano.

Jak podał BGK "z programu Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) mogą skorzystać TBS-y, spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe, które chcą sfinansować budowę mieszkań lub adaptację do celów mieszkaniowych istniejących budynków".

W marcu ruszył nabór wniosków o udzielenie preferencyjnych kredytów w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego
Fot. Shutterstock

- Celem programu jest poprawa warunków mieszkaniowych, szczególnie tych osób, których nie stać na zakup mieszkania lub najem komercyjny, ale zbyt zamożnych na mieszkanie gminne" - podkreślił wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Włodzimierz Kocon.

- Zachęcamy tym bardziej, że czynsze w mieszkaniach sfinansowanych z preferencyjnych kredytów SBC są o kilkadziesiąt procent niższe od rynkowych - dodał.

BGK przypomniało, że kredyty SBC nie zawierają w sobie marży. 

- Poza atrakcyjnym czynszem dla lokatorów kredyty preferencyjne SBC mogą mieć maksymalnie 30-letni okres finansowania i nie wpływają na obciążenie wskaźników długu gminy - stwierdził dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych w BGK Dariusz Stachera. - Co więcej, projekty realizowane dzięki wsparciu BGK powstają nie tylko w aglomeracjach, ale również w mniejszych miastach - dodał.Program Społecznego Budownictwa Czynszowego jest częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego, który ruszył późną jesienią 2015 roku. Aktualny, wiosenny nabór wniosków jest szóstą edycją.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując z innymi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019