Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Amerykańskie uczelnie dystansują się od Huawei

Autor: PAP/KM
Dodano: 13-03-2019 19:30

Wiodące amerykańskie uczelnie dystansują się od chińskiego koncernu Huawei i rezygnują m.in. z finansowania badań naukowych z pieniędzy przekazywanych przez tę firmę. Powodem jest utrzymujące się napięcie na linii Waszyngton-Pekin - podała agencja Bloomberga.

Z finansowania badań przez Huawei wycofały się już uniwersytet w Princeton, Uniwersytet Stanforda, uniwersytet stanowy w Ohio oraz Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Wcześniej chiński producent sprzętu elektronicznego przekazał wsparcie w wysokości 10,6 mln dolarów dziewięciu amerykańskim uczelniom w ramach wsparcia programów badawczych z zakresu technologii i komunikacji realizowanych w latach od 2012 do 2018.

Według wiceprezesa reprezentującego 62 amerykańskie uczelnie Stowarzyszenia Amerykańskich Uniwersytetów (Association of American Universities) Tobina Smitha na podobny ruch decyduje się coraz więcej uniwersytetów.

Bloomberg ocenia, że decyzje zapadające na uczelniach odzwierciedlają klimat polityczny wokół Huawei. Kanclerz ds. badań Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley Randy Katz odnosząc się do sprawy stwierdził, że "Huawei był dobrym partnerem", jednakże uczelnia "bardzo poważnie potraktowała federalne ostrzeżenia względem praktyk biznesowych tej firmy".

Według Katza "brak możliwości współpracy z firmami takimi jak Huawei jest utrudnieniem dla firm technologicznych w Stanach Zjednoczonych i Europie oraz dla badaczy uniwersyteckich, którzy pracują na froncie nowych badań naukowych i technicznych". Wicekanclerz ocenia, że rezygnując ze współpracy z chińskim koncernem podmioty te "same pozbawiają się możliwości uczenia się" od niego.

We wtorek republikański kongresmen Jim Banks ogłosił nowe regulacje prawne, nakładające na służby wywiadowcze obowiązek monitorowania badań uniwersyteckich nad wrażliwymi technologiami, prowadzonych we współpracy z firmami takimi jak ZTE, Huawei czy tzw. Instytuty Konfucjusza, których celem jest promocja chińskiej kultury i nauki języka w około stu kampusach uczelnianych w USA.

Podobną decyzję podjął brytyjski Uniwersytet Oksfordzki, który w styczniu poinformował, że nie będzie przyjmował wsparcia finansowego na badania od Huawei, jednakże ukończy pracę nad trwającymi programami realizowanymi we współpracy z tą firmą, które łącznie otrzymały od koncernu dotację w wysokości 900 tys. dolarów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020