Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

188 milionów zł na modernizacja linii kolejowej Mielec-Dębica

Autor:  PAP/KM  |  15-03-2019 15:58
188 mln zł kosztować będzie modernizacja linii kolejowej Dębica-Mielec na Podkarpaciu. W ramach inwestycji, która rozpoczęła się na początku tego miesiąca, wyremontowanych będzie 9 przystanków kolejowych, przebudowany będzie również dworzec PKP w Mielcu.
Modernizacja odcinka rozpoczęła się w marcu 2019 roku, potrwa do końca 2020 roku
Fot. PKP PLK/Twitter
Podczas konferencji prasowej w Mielcu o inwestycji mówili europoseł PiS Tomasz Poręba oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Mielec nie ma połączenia kolejowego od 2009 roku. Zły stan infrastruktury sprawił, że ruch na trasie Mielec - Dębica został wówczas zawieszony. Dzięki realizacji całej inwestycji możliwe będzie przywrócenie połączeń pasażerskich na tym odcinku.

Według europosła mieszkańcy północnej części regionu będą lepiej skomunikowani z resztą kraju.

- Powinniśmy być z tego dumni, że rząd PiS przywraca połączenia komunikacyjne, zwiększa dostępność komunikacyjną takich miejsc. Dzięki kolei poziom życia mieszkańców będzie większy i także rozwój gospodarczy będzie szybszy - uważa Poręba.

Jego zdaniem, połączenia kolejowe małych ośrodków, takich jak Mielec, oznaczają szybszy rozwój całego kraju.Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel przypomniał, że budżet Krajowego Programu Kolejowego to prawie 70 mld zł.

- Z tej kwoty na Podkarpaciu inwestujemy 3 mld zł. Ten odcinek rozpoczęliśmy modernizować w marcu, a zakończymy do końca przyszłego roku. Pociągi będą poruszać się na tej trasie do 120 km/h, a czas przejazdu wyniesie ok. 30 minut - mówił Merchel.

Prezes PKP PLK powiedział również, że jedną z najważniejszych inwestycji w ramach modernizacji tej linii będzie przebudowa dworca PKP w Mielcu.

Na stacji w Mielcu powstanie nowy peron, będzie wyposażony m.in. w ławki, oświetlenie i tablice informacyjne. Istniejącą kładkę zastąpi nowe przejście pod torami, które ułatwi podróżnym bezpieczne dojście do pociągów. Trzy windy ułatwią komunikację na stacji osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.W ramach inwestycji w ciągu dwóch lat przebudowane będą perony na stacjach i przystankach m.in. Wojsławiu, Pustkowie i Pustyni. Zmodernizowanych zostanie też 37 obiektów, w tym m.in. mosty i wiadukty. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 40 przejazdach kolejowo-drogowych. Przebudowa obejmie w sumie 32 kilometrów torów.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019