Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Raport CSBA: wzmocnić zdolności odstraszania Rosji

Autor: PAP/PS
Dodano: 16-03-2019 18:36

Realizacja koncepcji proponowanej przez analityków CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments) wzmacniałaby zdolność do odstraszania Rosji - powiedział dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.

„Z uwagi na rosyjską strategię, polegającą na błyskawicznej operacji wojskowej w Polsce, powinno na stałe stacjonować dowództwo amerykańskiej dywizji" – stwierdzają autorzy raportu CSBA „Strenghtening the Defence of NATO's Eastern Frontier”.

W rozdziale z rekomendacjami ośrodek postulują też m.in. rozmieszczenie w Polsce dwóch batalionów artylerii rakietowej, batalionu obrony powietrznej krótkiego zasięgu i mniejszych jednostek wsparcia, odpowiedzialnych m.in. za rozpoznanie i walkę elektroniczną.

Zdaniem Sławomira Dębskiego, realizacja koncepcji proponowanej w cytowanym raporcie wzmacniałaby zdolność do odstraszania Rosji.

Patrz też: Obecność wojsk USA czynnikiem odstraszającym

„Strategia NATO opiera się na wysuniętych siłach utrzymywanych w miejscu potencjalnego ataku i możliwości przerzutu dodatkowych sił w czasie konfliktu. Dlatego konieczne jest posiadanie zdolności do zneutralizowania rosyjskich systemów uzbrojenia, które miałyby uniemożliwić taki przerzut. Zgodnie z zaproponowaną koncepcją obecne w Polsce wojska USA razem z polskimi wojskami byłyby w stanie prowadzić takie działania od początku konfliktu” - tłumaczy szef PISM.

Jego zdaniem, szybka reakcja sił amerykańskich i natychmiastowe stawienie oporu agresji byłoby kluczowe dla zapewnienia czasu na mobilizację i rozmieszczenie w regionie większych jednostek NATO.

„Obecność amerykańskiego dowództwa dywizji i jednostek wsparcia w Polsce ułatwiłaby przygotowanie i przeprowadzenie przerzutu takich sił. Raport CSBA jest najdalej idącym opracowaniem eksperckim rekomendującym zwiększenie sił amerykańskich w Polsce spośród dotychczas ogłoszonych przez waszyngtońskie instytucje analityczne” - ocenia.

Polska prowadzi z rządem USA negocjacje na temat zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej na polskim terytorium. Możliwość stałego bazowania sił Stanów Zjednoczonych w Polsce jest przedmiotem raportu, jaki na zlecenie Kongresu przygotowuje Pentagon i Departament Stanu.

Patrz też: Gen. Tod D. Wolters będzie dowódcą wojsk USA i NATO w Europie

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020