Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Fed zdecydował w sprawie stóp procentowych w USA

Autor:  PAP/JS  |  20-03-2019 21:17
Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. - podano w komunikacie. Mediana prognoz członków Fed nie przewiduje podwyżek stóp proc. w 2019 r., natomiast w 2020 r. możliwa jest jedna podwyżka stóp proc. Fed podał też, że z końcem września zakończy redukcję sumy bilansowej.

  • Jerome Powell, prezes Fed, ocenił na konferencji prasowej po decyzji Fedu, że "obecnie mamy świetny moment dla Rezerwy, by była cierpliwa, patrząc i czekając".
  • Bank centralny ocenił w komunikacie, że w USA "ogólna inflacja spadła, głównie ze względu na niższe ceny energii", natomiast wzrost cen innych dóbr pozostaje w okolicach 2 proc.
  • Z marcowych projekcji Fed wynika, że dynamika wzrostu gospodarcze w USA w 2019 r. spowolni do 2,1 proc. wobec 2,3 proc. zakładanych w grudniowej projekcji.

W ocenie Powella, "amerykańska gospodarka jest w dobrym miejscu", a "inflacja pozostaje w blisko 2-proc. celu" Fedu.
Fot. Shutterstock.com

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie.

W komunikacie Fed podtrzymano, że "Komitet będzie cierpliwy" ws. decyzji dotyczących zmian stóp procentowych, w zależności "jakie przyszłe zmiany zakresu docelowego dla stopy funduszy federalnych mogą być odpowiednie, aby wesprzeć gospodarkę".

Brak podwyżek w 2019 r.,  jedna w 2020 r.

W marcowej projekcji mediana prognoz członków Fed dotyczących liczby podwyżek stóp procentowych w 2019 r. spadła do zera wobec dwóch przewidywanych w grudniu. Z wykresu dot-plot wynika, że w 2020 r. Rada Prezesów oczekuje jednej podwyżki stóp procentowych.

Mediana prognoz dotyczących oczekiwań odnośnie stóp procentowych w długim terminie, czyli tzw. neutralnej stopy procentowej, pozostała bez zmian, na poziomie 2,75 proc.

Jerome Powell, prezes Fed, ocenił na konferencji prasowej po decyzji Fedu, że "obecnie mamy świetny moment dla Rezerwy, by była cierpliwa, patrząc i czekając".

"Ostatnie dane gospodarcze nie wysyłają sygnałów, by zmienić nasze podejście do polityki monetarnej" - stwierdził podczas konferencji prasowej. Powell dodał, że bank uważnie przygląda się wzrostowi PKB w USA.

"Fed będzie cierpliwy przy ocenianiu przyszłych zmian w polityce monetarnej" - powiedział Jerome Powell.

Jak wskazał Powell podczas konferencji prasowej, obecne założenia dotyczące rozwagi przy podejmowaniu decyzji są "dobrze dostosowane do otoczenia makro".

Zobacz też: Agencja Fitch podwyższyła prognozy PKB Polski

Powell powiedział, że obecnie stopy procentowe znajdują się blisko poziomu neutralnego.

Bank potwierdził, że wstrzymuje zacieśnianie ilościowe. Rezerwa zaprzestanie z końcem września redukcji sumy bilansowej, która rozpoczęła się w październiku 2017 r.

"Komitet zamierza spowolnić redukcję posiadanych obligacji poprzez zmniejszenie limitu miesięcznych umorzeń z obecnego poziomu od 30 mld USD do 15 mld USD począwszy od maja 2019 roku" - podał Fed w osobnym komunikacie.

"Średni poziom rezerw po zakończeniu przez FOMC redukcji posiadanych papierów wartościowych pod koniec września będzie prawdopodobnie nadal nieco powyżej poziomu rezerw koniecznych do skutecznego i efektywnego wdrażania polityki monetarnej" - dodano.

Prezes Fed powiedział podczas konferencji prasowej, że plan zakończenia redukcji sumy bilansowej "ma na celu zapewnienie transparentności i płynności" przejścia do redukcji sumy bilansowej.

Powell wskazał, że suma bilansowa będzie wynosić ok. 17 proc. PKB pod koniec roku, czyli lekko ponad 3,5 biliona dolarów.

Projekcje PKB w dół, inflacja bez zmian


Bank centralny ocenił w komunikacie, że w USA "ogólna inflacja spadła, głównie ze względu na niższe ceny energii", natomiast wzrost cen innych dóbr pozostaje w okolicach 2 proc.

Z marcowych projekcji Fed wynika, że dynamika wzrostu gospodarcze w USA w 2019 r. spowolni do 2,1 proc. wobec 2,3 proc. zakładanych w grudniowej projekcji.

Pełne prognozy w tabeli poniżej (wszystkie dane w proc.).

  2019 2020 2021 Długi termin
PKB realny 2.1 1.9 1.8 1.9
Poprzednia projekcja 2.3 2.0 1.8 1.9
         
Stopa bezrobocia 3.7 3.8 3.9 4.3
Poprzednia projekcja 3.7 3.8 3.9 4.3
         
Deflator PCE * 1.8 2.0 2.0 2.0
Poprzednia projekcja 1.8 2.0 2.0 2.0
         
Bazowy PCE * 2.0 2.0 2.0  
Poprzednia projekcja 2.0 2.0 2.0  
* deflator PCE to preferowana przez Rezerwę miara inflacji.

Odnosząc się do sytuacji na rynku pracy, Fed ocenił w komunikacie, że rynek pracy w USA "nadal się umacniał", ale "solidne tempo wzrostu aktywności gospodarczej spowolniło w IV kw. 2018 r.".

"Wzrost liczby nowych miejsc pracy pozostał solidny w ostatnich miesiącach, a stopa bezrobocia pozostała niska" - napisano w komunikacie.

"Ostatnie dane wskazują na spowolnienie dynamiki wzrostu wydatków gospodarstw domowych i stałych inwestycji biznesowych w I kw. 2019 r." - dodano.

Powell ocenił po posiedzeniu FOMC, że perspektywy dla amerykańskiej gospodarki "są pozytywne", a "fundamenty gospodarki są nadal silne".

W ocenie Powella, "amerykańska gospodarka jest w dobrym miejscu", a "inflacja pozostaje w blisko 2-proc. celu" Fedu.

Dodał, że presja inflacyjna była wyciszona, a "niższe ceny paliw doprowadziły do tymczasowego spadku inflacji poniżej 2 proc.".

Powell wskazał na inflację jako przyczynę cierpliwej polityki Fedu. Według bankiera obecny wzrost płac nie oddziałuje mocno na inflację.

Szef banku oczekuje, że gospodarka USA będzie się rozwijała w "solidnym tempie", lecz "wolniej niż w 2018 r.".

"Napływające od września dane sugerują, że spowolnienie gospodarcze w USA jest głębsze" niż się spodziewano wcześniej - zasugerował prezes Fedu. Bankier dodał, że "ograniczone dane z 2019 r. są mieszane".

Prezes Rezerwy stwierdził, że system finansowy nie wydaje się nadwyrężony, ale "dług USA może rosnąć szybciej niż gospodarka".

W komunikacie Fedu ponownie nie znalazły się oceny ryzyk dla perspektyw gospodarczych w USA. Poprzednio bank określił ryzyka jako "zasadniczo zbilansowane".

Powell wskazał podczas konferencji niepewność wokół brexitu oraz rozmów handlowych jako pewne ryzyka negatywne dla perspektyw rozwoju gospodarczego. Bankier dodał, że "spowolnienie wzrostu PKB na świecie może zaszkodzić USA". Dodał, że "cła budzą obawy wśród rynków".

Według Powella, "gospodarka europejska znacząco spowolniła", ale Fed "nie widzi recesji w Europie".

Prezes Rezerwy ocenił, że rozwój gospodarczy Chin "ustabilizuje się na atrakcyjnym poziomie".

Po decyzji Fedu kurs dolara wobec koszyka walut spada o 0,5 proc. do 95,9 pkt. Natomiast rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich spada o 8 pb do 2,53 proc.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce podczas posiedzenia 19 grudnia 2018 r. Wtedy amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w 2018 r.

W grudniowej projekcji mediana prognoz członków Rezerwy dotyczących liczby podwyżek stóp procentowych w 2019 r. spadła do dwóch z trzech przewidywanych we wrześniu. W styczniu Fed usunął z komunikatu sformułowanie o "pewnych, kolejnych stopniowych podwyżkach stóp procentowych".

Protokół z marcowego spotkania Fed zostanie opublikowany 10 kwietnia. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 30 kwietnia-1 maja.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019