Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Angela Merkel: wciąż nie wiemy jak dokładnie ma wyglądać brexit

Autor:  PAP/rs  |  21-03-2019 10:22
Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w czwartek w Bundestagu przed udaniem się na posiedzenie Rady Europejskiej, że wciąż nie wiadomo jak będzie wyglądał brexit. Zadeklarowała gotowość do rozmów na temat przedłużenia terminu wyjścia W. Brytanii z UE.

"Osiem dni przed datą wyjścia wciąż nie wiemy, jak ma to dokładnie wyglądać" - przyznała szefowa niemieckiego rządu przedstawiając stanowisko swojego gabinetu przed rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczytem unijnym. "Bez wątpienia możemy rozmawiać o nieznacznym wydłużeniu (terminu - red.)" - dodała.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowała gotowość do rozmów na temat przedłużenia terminu wyjścia W. Brytanii z UE
Fot. Shutterstock.com

Merkel zadeklarowała walkę "do końca" o uregulowany brexit, którego potrzebuje zarówno Unia Europejska, jak i Zjednoczone Królestwo. Zaznaczyła jednocześnie, że istnieje plan awaryjny na wypadek bezumownego wyjścia. Zapewni on m.in. przestrzeganie praw obywateli W. Brytanii mieszkających na terytorium UE, jak i obywateli unijnych w Zjednoczonym Królestwie.

"Niezależnie od wyjścia, dążymy do dobrej współpracy" - powiedziała Merkel. Niemiecka kanclerz podkreśliła, że współdziałanie z Londynem jest szczególnie ważne w dziedzinie bezpieczeństwa. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia polityki wewnętrznej jak i zagranicznej. Szefowa rządu RFN zapewniła, że współpraca jest planowana również po brexicie.

W czwartek po południu rozpocznie się w Brukseli szczyt szefów unijnych państw i rządów, na którym będzie m.in. omawiana kwestia brexitu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019